Rozhlasové vysielanie RSI RTVS slávi 25 rokov, Ján Varšo pozdraví jubilanta

hlavná foto

Vysielanie Rádia Slovakia International (RSI) oslavuje štvrťstoročie. Vo štvrtok 29. marca 2018 uplynulo 25 rokov odvtedy, čo v rozhlasovom éteri zaznela po prvý raz zvučka RSI v anglickom, nemeckom, francúzskom, ruskom a neskôr i v španielskom jazyku. Cudzojazyčné vysielanie nadviazalo na programy v slovenčine, ktoré si krajania žijúci vo svete mohli naladiť už 4. januára 1993, teda hneď po vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Dvadsaťpäťročné jubileum si pripomenie RSI RTVS vo štvrtok 12. apríla od 17.00 h slávnostným programom v rozhlasovej pyramíde na Mýtnej ulici. Jubilanta pozdraví svojou prítomnosťou aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, spoločne s podpredsedom ÚSŽZ Petrom Procháckom.

Čas sa meria skutkami, čo niekoľkonásobne platí pre médiá snažiace sa poskytovať verejnosti čo najserióznejšie, hodnoverné a objektívne informácie. K nim možno priradiť aj verejnoprávny Rozhlas a televíziu Slovenska. V rámci programovej služby  poskytuje "pyramída" na Mýtnej ulici niekoľko okruhov, z ktorých najmä jeden si obľúbili naši krajana vo svete. Krajanská redakcia RSI RTVS začala vysielať hneď po zrode samostatného Slovenska, pričom dodnes je jej kľúčovou redaktorkou a tvorkyňou Ingrid Slaninková. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí oceňuje jej publicistický aj osobnostný vklad v relácii Slováci vo svete i v ďalších formátoch, ktoré RTVS vysiela na okruhu Rádia Regina.

Rozhlasové slovo, ktoré sa z Bratislavy šíri do sveta, je mimoriadne významným faktorom v šírení slovenského jazyka v prostredí krajanských komunít vo svete, nenahraditeľným motivačným faktorom v upevňovaní národného povedomia a podpory kultúrnej identity. Zároveň sa ako RSI a jeho krajanské vysielanie stalo životaschopným tmelom Slovákov žijúcich v zahraničí so svojou materskou krajinou, napomáha a iniciuje rôznymi rozhlasovými žánrami a publicistickou aktuálnosťou i nadčasovou hodnotou tvorby slovensko-slovenský dialóg a pozitívne pôsobí na podnecovanie krajanskej súdržnosti vo svetle zveľaďovania slovenskosti v jej rozmanitých prejavoch.

Podľa generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka by vysielanie do zahraničia malo byť súčasťou plnohodnotného portfólia každého verejnoprávneho média. "Toto poslanie od samého začiatku vnímal ako jednu zo svojich priorít aj Slovenský rozhlas, a tak ako sa vyvíjalo Slovensko, vyvíjalo sa aj Rádio Slovakia International," povedal pre TASR.  Táto programová služba RTVS dnes prezentuje Slovensko, jeho históriu, kultúru, prírodné krásy a sprostredkúva aktuálne dianie poslucháčom na celom svete. Od Latinskej Ameriky, Kanady, USA, cez západnú Európu až po Rusko, Čínu, Japonsko, Afriku, Austráliu a Nový Zéland. "Mnohí z poslucháčov oceňujú úprimnosť, profesionalitu a bezprostrednosť redaktorov RSI, ktorých považujú za slovenských diplomatov v rozhlasovom éteri," povedala šéfdramaturgička RSI Jozefína Mikleová. V redakciách okrem Slovákov pracujú podľa jej slov aj Nemci, Rakúšania, Rusi, Kubánec, Katalánec, Belgičan, Rumunka a v anglickej sekcii i redaktor z Nového Zélandu.

Počas uplynulého roka RSI odvysielalo 8760 hodín premiérového programu a zaznamenalo vyše 4000 listov od poslucháčov. Z vysielania na krátkych vlnách sa presunulo na satelit a internet. Svoj program však naďalej šíri aj na krátkych či stredných vlnách, a to formou retransmisií prostredníctvom vysielačov v USA, Nemecku, Rusku a vo Veľkej Británii. Počúvať program RSI vo všetkých jazykových mutáciách možno i v Bratislave a okolí na FM frekvenciách 98,9 a 102,4 Mhz.

 

X                            X                            X

 

Rádio Slovakia International  RTVS sa v niekoľkých jazykoch stalo počas štvrťstoročia dôveryhodnou inštitúciou, nie div, že sa teší náležitej priazni. Krajanskej redakcii RSI RTVS k 25. výročiu od vysielania prvej relácie v slovenskom jazyku zablahoželal hneď v úvode jubilujúceho roku vo vysielaní RSI v januári aj Ján Varšo, predseda ÚSŽZ.

Stiahnuť audio súbor

Ako uvádza Ingrid Slaninková, "rokmi sa menil nielen obsah nášho vysielania, ale aj skladba našich poslucháčov. Počúvajú nás krajania, ale aj cudzinci, ktorým učarovala slovenčina a zoznamujú sa s našou krajinou. Hoci v súčasnosti si vyhľadajú informácie na internete, naše vysielanie im poskytuje ucelené informácie o živote v našej krajine. A čo je najdôležitejšie, slovenské slovo a hudba sa cez éter dostáva až do ich domácností. Každý ohlas poslucháčov vnímame nielen ako povzbudenie, ale aj ako inšpiráciu. Tešia nás nielen návštevy krajanov v redakcii, ale aj ich želania k nášmu výročiu."

Nuž, vypočujme si ich viacero...

Stiahnuť audio súbor

Najstaršou redakciou RSI je krajanská redakcia. Začala vysielať ako prvá v slovenskom jazyku pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Na začiatky vysielania si spomína Ingrid Slaninková.

Stiahnuť audio súbor

Kto boli prví poslucháči vysielania Rádia Slovakia International?

Stiahnuť audio súbor

Okrem správ zo Slovenska mapuje krajanská redakcia aj život Slovákov v zahraničí. Kde všade?

Stiahnuť audio súbor

 

Krajanskej redakcii RSI RTVS k 25.výročiu začiatku vysielania v slovenskom jazyku zablahoželal aj generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Stiahnuť audio súbor

 

Na snímke vo fotogalérii:

Ingrid Slaninková (vľavo) sa už 25 rokov prihovára v RSI RTVS našim krajanom v zahraničí. Fotookamih ju zachytil v spoločnosti Kataríny Mosnákovej Bagľašovej, Slovenky zo srbskej Vojvodiny, známej folkloristky, interpretky ľudových piesní, redaktorky Slovenského svetového kalendára a autorky kníh pre deti.

Foto: ĽUDO POMICHAL

 

Galéria

Počet zobrazení: 71x