Srbi a Slováci zo Starej Pazovy sa otvárajú Slovensku: Bratislavčanom v Starom Meste ponúknu kultúrno-gastronomické zážitky, ľudové umenie, folkloristiku, aj divadelné múzy

hlavná foto

V piatok a sobotu 11. - 12. mája 2018 v mestskej časti Bratislava - Staré Mesto budú znieť srbské a slovenské - dolnozemské staropazovské piesne. Dvojdňové podujatie, v rámci ktorého sa predstavia Srbi spoločne so Slovákmi žijúcimi v Starej Pazove, sa začne v piatok o 18.00 h v Zichyho paláci a pokračovať bude v sobotu predpoludním o 11.00 h sprievodom účastníkov ulicami v pešej zóne hlavného mesta Slovenska. Spod Michalskej brány sa sprievod poberie smerom k Hviezdoslavovmu námestiu, kde bude následne aj hlavný program. O podujatí slovami Kataríny Pucovskej informuje portál KULPIN.NET.

Dvojdňová kultúrno-gastronomická prezentácia prinesie nielen umenie, folklór zo Starej Pazovy, ale aj ľudové výrobky, divadlo a tradičné jedlá. Dva dni plné bezprostrednosti, spevu, tanca, hovoreného slova, ale aj chutí a vôní, majú okrem iného poukázať aj na to, že naši dolnozemskí krajania vo Vojvodine - Slováci žijúci v zahraničí, stále s hodným obdivom a uznaním, dodržiavajú mnohé kultúrne a duchovné tradície Slovákov.

Slávnostné otvorenie Dní srbskej kultúry v Starom Meste bude sa uskutoční  v Zichyho paláci, kde starosta mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Radoslav Števčík privíta okrem iných hostí aj novovymenovaného srbského veľvyslanca v Bratislave Momčila Babića, primátora mesta Stará Pazova Đorđeho Radinovića, ako aj predstaviteľov Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Účastníkov podujatia prídu pozdraviť aj srbskí futbalisti bratislavského Slovana. Po oficiálnych prívetoch sa uskutoční premietanie filmu o meste Stará Pazova v slovenskom jazyku, ako aj vernisáž obrazov akademických maliarov a fotografií mesta Stará Pazova, koncert vážnej hudby a od 19.30 h divadelné predstavenie Krčma na hlavnej hradskej slovenského divadla VHV zo Starej Pazovy.

V sobotu 12. mája bude program pokračovať na Hviezdoslavovom námestí. Defilé účastníkov manifestácie ulicami v pešej zóne sa začne o 11.00 h,  v programe vystúpia folklórne súbory, ľudové orchestre, spevácke zbory, ale na svoje si prídu aj priaznivci  pop-rockovej hudby. Okrem kultúry bude na poduajtí prezentovaná aj turistická, hospodárska a gastronomická ponuka Obce (okresu) Stará Pazova.

Na Dňoch srbskej kultúry v Bratislave, spoluorganizátorom ktorých je aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí,  sa zúčastní až okolo 120 účastníkov zo SKUS-u hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy, mládežníckeho súboru Sv. Savu z Novej Pazovy, tamburášskeho orchestra z Vojky a predstaviteľky všetkých spolkov žien z Obce (okresu) Stará Pazova. Vstup na podujatia je voľný a ochutnávku gastronomických špecialít, ako informuje portál KULPIN.NET, ponúknu hostia zo Starej Pazovy zdarma.

KATARÍNA PUCOVSKÁ

ZDROJ: KULPIN.NET

Galéria

Počet zobrazení: 104x