Dulovce v znamení mladých folkloristov na Južnoslovenských slávnostiach

hlavná foto

Tradičný festival Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávností, spoluorganizátorom ktorých je Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, už po devätnásty raz privíta v dňoch 3.-5. júla účastníkov zo Slovenska a zahraničia. Netradične počas prvého júlového víkendu (doteraz sa festival konal zväčša na konci mesiaca) sa v amfiteátri v Dulovciach predstavia aj folklórne súbory Slovákov žijúcich v zahraničí. Z radov krajanov bola Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí  v tomto roku podporená účasť troch detských a mládežníckych folklórnych súborov - z Chorvátska, Srbska a Rumunska.

Tvorivosť farbistého, scénami objavného a aj tematicky rozmanitého folklórneho fundamentu z týchto krajín budú prezentovať  DFS SKUS Fraňo Strapač z chorvátskeho Markovca, DFS Govličky zo srbského Aradáča a DFS Cerovina z rumunského Čerpotoka.

Festival sa začne v piatok o 19.00 h v obecnom amfiteátri programom detských a mládežníckych folklórnych súborov s názvom Málo nás, málo nás... Významnou súčasťou trojdenného dramaturgicky zaujímavo koncipovaného programu slávností je krojovaný sprievod obcou Dulovce, ktorý sa pohne v sobotu o 16.30 h. V poradí už XIX. Južnoslovenské detské a mládežnícke folklórne slávnosti v Dulovciach vyvrcholia v sobotu od 19.00 h, keď sa začne program s názvom ...poďte medzi nás. Vystúpia v ňom detské a mládežnícke folklórne súbory (okrem troch krajanských, ktoré sme spomenuli, sú v programe slávností súbory zo Slovenska: DFS Hájenka, Bratislava, DFS Lúčik, Dulovce, DFS Krpčiarik, Dunajská Streda, DFS Maguráčik, Kežmarok, DFS Malý Vtáčnik, Prievidza, DFS Rosnička, Hurbanovo, DFS Tekovanček, Starý Tekov, FS Vtáčnik, Prievidza A FS Mladosť, Banská Bystrica.) Finále slávností obstará v sobotu 4. júla od 21.30 h vystúpenie Univerzitného folklórneho súboru Mladosť z Banskej Bystrice.

 

NA KOHO SA TEŠIŤ V DULOVCIACH?

 

Detský folklórny súbor Govličky, Aradáč, Srbsko

Súbor vznikol v roku 2013 ako samostatná zložka Kultúrneho centra Aradáč. Je pokračovateľom kultúrnej činnosti aradáčskych ochotníkov siahajúca až do roku 1918 a niesla sa pod rôznymi menami ako boli Kultúrno-osvetový spolok Štefánik a Mladosť. Zakladateľmi Kultúrneho centra Aradáč sú členovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Aradáči. Centrum má v súčasnosti viac ako 100 členov a tvoria ho folklórny súbor Mladosť, spevácke skupiny, ľudový orchester, známe Meškárke a divadelná zložka Branislava Vjerga. Detský folklórny súbor Govličky vyrástol z lásky k folklóru, ktorú deťom vštepovali učiteľky na základnej škole v Aradáči a napriek tomu, že za sebou má len krátku činnosť, aktívne a pravidelne sa zúčastňuje miestnych, okresných a celomenšinových podujatí Slovákov vo Vojvodine. Govličky tvorí mladšia a staršia tanečná skupina. Súbor má za sebou prvú minuloročnú zahraničnú cestu a to na Južnoslovenské detské a mládežnícke folklórne slávnosti. Tento rok opäť zavíta do Duloviec ako absolútny víťaz Detského folklórneho festivalu Zlatá brána v Kysáči.

Predsedom Kultúrneho centra je Ivan Bagľaš, umelecká vedúca súboru Marína Malová, vedúci orchestra Ján Zvara.

 

Folklórny súbor Slovenského kultúrno-umeleckého spolku Fraňo Strapač, Markovec, Chorvátsko

Sídlom Slovenského kultúrno-umeleckého spolku Fraňo Strapač, pri ktorom pôsobí detský folklórny súbor, je obec Markovec, ktorá sa nachádza v regióne Slavónia na severovýchode Chorvátska. Slováci z Kysuckej oblasti prichádzali  na toto územie koncom 19. storočia a spoločne s Chorvátmi žijú v obci viac ako 120 rokov. Súbor SKUS „Fraňo Strapač“ bol založený v roku 1973 Slavkom Jantošikom a jeho manželkou Marijou. S programom,  v ktorom predstavili bohatý slovenský folklór, sa členovia súboru a Matice slovenskej Markovec predstavili divákom na  mnohých kultúrnych podujatiach nielen v Chorvátsku, ale i na Slovensku,  v Srbsku, v Čechách, v Rumunsku, v Macedónsku a v Poľsku. Počas 40 rokov aktívnej práce, prostredníctvom hudby, piesní, tancov, riekaniek a iných prejavov ľudovej kultúry členovia súboru spoznávali nepretržite Slovensko a jeho regióny - Terchova, Liptov,  Horehronie,  Nitra,  Zemplín,  Šariš,  Spiš,  Myjava,  Kysuce.

Vedúcou súboru je Ana Mirković, ktorá je zároveň predsedníčkou Matice slovenskej a predsedom Slovenského kultúrno-umeleckého spolku je Ivan Hanižjar.

 

Detský folklórny súbor Cerovina, Čerpotok, Rumunsko

Do Duloviec prichádza z malej dedinky Čerpotok objatí vrchovinárskeho regiónu Bihor v Rumunsku. Čerpotok je obec, ktorá vznikla na prelome 19. a 20. storočia v rámci vnútornej kolonizácie rumunského Rudohoria. Išlo o predtým neobývané územie porastené cerovými lesmi, podľa ktorých bola pomenovaná novozaložená osada a odtiaľ tiež pochádza aj názov súboru Cerovina. Súbor bol založený v roku 2004 z iniciatívy Adriana Miroslava Merku, aktuálneho predsedu Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku. Od založenia až pod dnešok súbor absolvoval viacero vystúpení doma i v zahraničí (Bukurešť, Temešvár, Nadlak, festivaly v Maďarsku, Poľsku, Srbsku a na Slovensku). Terajší repertoár súboru zahŕňa typické spevy a tance z okolia Bihoru a zo Slovenska.

V súčasnosti súbor pracuje pod vedením Milana Faturu a choreografa Slavomíra Ondejku zo Slovenska.

 

Na titulnej fotografii:

Z vystúpenia Detského folklórneho súboru GOVLIČKY zo srbského Aradáča.

 

PROGRAM  XIX. JUŽNOSLOVENSKÝCH DETSKÝCH A MLÁDEŽNÍCKYCH FOLKLÓRNYCH SLÁVNOSTÍ

 

Galéria

Počet zobrazení: 1635x