44. ročník národnej divadelnej prehliadky Palárikova Raková opäť s účasťou krajanov

Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Vetrák podpísal v piatok 15. apríla 2010 s riaditeľkou Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci Silviou Petrekovou zmluvu o spolupráci pri organizovaní kultúrneho a spoločenského podujatia s názvom 44. ročník Palárikova Raková – národná divadelná prehliadka.

Podujatie sa uskutoční v dňoch 27. apríla – 1. mája 2011 v meste Čadca a v obci Raková v okrese Čadca a okrem viacerých domácich divadelných súborov, napr. divadelného súboru T. Vansovej Rimavská Píla, divadelného súboru Dubnické divadlo Dubnica nad Váhom, divadelného súboru Jána Chalupku mesta Brezno, divadelného súboru Ivana Pišku Stupné a divadelného súboru Timrava z Lučenca, na ňom práve vďaka podpore ÚSŽZ vystúpi aj krajanský divadelný súbor zo Srbska s názvom Slovenské divadlo Vladimíra Hurbana Vladimírova (VHV).

Slovenské divadlo VHV je víťaz známeho festivalu DIDA 2011 a pôsobí pri Slovenskom kultúrno-umeleckom spolku Janka Čmelíka v Starej Pazove v Srbsku. Keďže členmi súboru sú Slováci žijúci v zahraničí, predstavenie s názvom Keď vejú jarné víchre uvedú v slovenskom jazyku vo štvrtok 28. apríla 2011 o 11.00 h v Dome kultúry Oščadnica a v piatok 29. apríla 2011 o 10.00 h v Kultúrnom dome Jána Palárika Raková. Všetci záujemcovia o divadelné predstavenie sú srdečne vítaní.

Divadelná prehliadka Palárikova Raková je nazvaná po dramatikovi a priekopníkovi divadla Jánovi Palárikovi (1822 – 1870), významnom národnom dejateľovi, novinárovi a politikovi. Rodák z Rakovej na Kysuciach prostredníctvom svojej dramatickej tvorby (Inkognito, Drotár, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch) ovplyvňoval slovenskú spoločnosť, pričom cez postavy divadelných hier sa kriticky vyjadroval k problémom národného života, zobrazujúc rodinný i spoločenský kolorit s jeho pozitívnymi cnosťami i tienistými stránkami. V pôsobnosti katolíckeho kňaza J. Palárik zastával na vtedajšiu dobu relatívne progresívne názory, pričom sa zastával demokratizačných reformných zásad v cirkvi. Aktívny bol aj pri organizovaní národného školstva a osvety, napísal niekoľko učebníc náboženstva, čítaniek a gramatík pre slovenské školy. Z úcty k Palárikovmu vkladu do slovenského divadelníctva sa od roku 1968 v jeho rodisku koná každoročne súťažný festival ochotníckych súborov Palárikova Raková.

"Stará

Slovenské divadlo VHV, ktoré pôsobí pri Slovenskom kultúrno-umeleckom spolku Janka Čmelíka v Starej Pazove, sa predstaví na 44. ročníku Palárikovej Rakovej predstavením Keď vejú jarné víchrice. Tradíciu ochotníckeho divadla v Starej Pazove založil spoločne so svojím otcom a sestrou Ľudmilou v roku 1903 významný dramatik a literát Vladimír Hurban Vladimírov, ktorý dlhé roky ako autor, herec, režisér a organizátor na jeho scéne aj pôsobil.