Pamätný deň zahraničných Slovákov 2019

hlavná foto

2019, 5. júl, Sme jedna rodina

Pamätný deň zahraničných Slovákov si Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v roku 2019 pripomenul kladením kvetov k základnému kameňu Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa ako aj komponovaným kultúrnym programom, ktorý vo večerných hodinách zaznel na Hlavnom námestí v Bratislave.

V petržalskom Sade Janka Kráľa si pri tejto príležitosti zaspievali a zahrali členovia folklórneho klubu Fogáš z Ostravy a speváci komorného zboru Zvony zo Selenče. Skladbou Eugena Suchoňa Aká si mi krásna v interpretácii Komorného zboru Zvony zo Selenče zo Srbska, sa po 19. hodine na Hlavnom námestí v Bratislave odvinul bezmála dvojhodinový program k Pamätnému dňu Slovákov žijúcich v zahraničí pod názvom Sme jedna rodina. Početní diváci z Bratislavy i Slovenska, krajanských komunít, ale aj príležitostní návštevníci podujatia z radov zahraničných turistov, potleskom pozdravili Slovákov z Ukrajiny, Čiernej Hory, Česka, Chorvátska, Srbska, USA aj z ďalekej Austrálie.

Folklórny program vhodne doplnili insitní umelci z Kovačice, ktorí svojimi dielami v sviatočný deň zahraničných Slovákov skrášlili bratislavské Hlavné námestie. Akiste mnohým návštevníkom neunikla široká banátska rovina a pestrý kolorit malieb Jána Žolnaja, idylický kovačický ambient Pavla Cicku, sovy, slnečnice a rozprávkové postavičky Márie Hlavatej, najmä však typické pestrofarebné kohúty Pavla Hajka. Niektorí si domov možno odniesli aj kúsok obrazu na ruke vo forme maľovaného ornamentu na koži, ktorú s láskou vykreslila Zuzana Vereská.

Hlavný organizátor:

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Folklórne súbory a hudobné skupiny:

Folklórny súbor Liptár, Melbourne, Austrália

Folklorní klub Fogáš, Ostrava, Česko

Tanečné štúdio ”Fenix”, Podgorica, Čierna Hora

SKUS „Fraňo Strapač“,  Markovec, Chorvátsko

Komorný zbor Zvony, Selenča, Srbsko

Kreatívne centrum Kovačica,  Srbsko

Folklórny súbor Naša Fajta, Užhorod, Ukrajina

Detský folklórny súbor Šarišan, Detroit, USA

Galaprogram:

Hlavné námestie, Bratislava

Scenár: Katarína Mosnáková Bagľašová

Réžia: Martin Urban

Ideový zámer: Domov je pre našich krajanov i tu, i tam niekde v zahraničí. Je to bohatstvo, ktoré si oni nesmierne vážia, na ktoré sú s právom hrdí a ktoré neraz ospievajú v krásnych originálnych slovenských skladbách. Tie však už vznikajú v nových domovoch a častokrát ich tu na Slovensku ani nepoznáme. Kultúrny program k Pamätnému dňu zahraničných Slovákov je príležitosťou na to, aby sme si také vzácne skvosty vypočuli.

Galéria