Dolnozemský dvor 2014

1. Dolnozemský dvor
11. – 13. júla 2014 v rámci 49. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve

Dolnozemci pod Poľanou

Od piatku do nedele 11.-13. júla 2014 žila Detva 49. Folklórnymi slávnosťami pod Poľanou. Už tradične sa tejto udalosti zúčastnili aj krajania – Slováci žijúci v zahraničí.

Ešte v piatok, 11. júla o 17.00 hod., si krajania pripravili krátke kultúrne vystúpenie na malom pódiu v rámci Dolnozemského dvora, kde slovom a piesňami poďakovali Detvancom za vrelé prijatie na slávnostiach a  pozvali návštevníkov zo Slovenska, aby navštívili Dolnozemský dvor a nedeľné vystúpenie krajanských folklórnych súborov – Krajanskú nedeľu.

Dolnozemský dvor slávil na 49. Folkórnych slávnostiach pod Poľanou svoju premiéru. Dvor tvorilo humno a pri ňom päť makiet domčekov, v ktorých krajania z Maďarska, Srbska, Rumunska a Chorvátska ponúkali rázovité dolnozemské špeciality. Návštevníci mali možnosť pochutnať si na klobásach z Maďarska, na bihorskom paprikáši či svadobnej kapustnici z Petrovca, na baraňom guláši z Aradáča, aj rybacích špecialitách z Chorvátska a na všadeprítomných koláčoch a zákuskoch. Keďže naši krajania si na Dolnej zemi uchovávajú tradície svojich dedov, ktorí osídľovali Dolnú zem pred 250 rokmi, slovenskí gurmáni mali možnosť ochutnať mnohé špeciality v takej receptúre, na ktorú sme už často zabudli, avšak naši predkovia ju používali.

Vrcholom účinkovania krajanov na 49. Folklórnych slávnostiach pod Poľanou bolo vystúpenie krajanských folklórnych súborov na 41. Krajanskej nedeli, ktoré začalo 13.júla o 13.30 hod. Program mal názov Daj nám, ženích, daj nám vína….. a bol venovaný svadobným zvykom. V programe sa predstavilo desať krajanských folklórnych súborov  zo siedmich krajín. Program bol nacvičený pod vedením vedúceho súboru a choreografa Vlastimila Fabišíka zo súboru Púčik z Brna. V programe sa predstavili krajanské folklórne súbory:  Šarvanci z Prahy, Česká republika, Skus bratov Banasovov z Josipovaca, Chorvátsko, Nádeje z Paríža, Francúzsko, Zelený veniec z Ečeru, Maďarsko, Rozmarín z Veňaca, Maďarsko, Spiš z Novej Belej, Poľsko, Sálašan z Nadlaku, Rumunsko, V pivnickom poli – SKUS pivnica z Pivnice, Srbsko, Mladosť z Aradáča, Srbsko, spevácka skupina Kmotričy z Brna, Česká republika.
Predstavenie krajanov bolo vrelo privítané vďačným publikom. Tu netreba slov, o všetkom vypovedajú fotografie…
Vďaka ti, Detva a Detvanci !!!

Ponuka 1. Dolnozemského dvora

ÚSŽZ vyzval krajanské spolky, združenia, organizácie, kolektívy, skupiny i jednotlivcov na predkladanie návrhov na ich účasť v tomto projekte. Vybraným účastníkom ÚSŽZ prispel na náklady spojené s dopravou na Dolnozemský dvor, ako aj na ubytovanie v meste Detva. V prvom ročníku Dolnozemského dvora sa návštevníkom odprezentovali krajania z Maďarska, Rumunska, Srbska a Chorvátska. Ponúkali nasledovné špeciality:

  • Maďarsko (Békešská Čaba, Slovenský Komlóš, Veňarec): suché údené „klbásy“, pečené čerstvé „klbásy“, plnenú kapustu, opražené rezance s bryndzou, ukážky prípravy domácich rezancov a svadobných cestovín, svadobný koláč – radostník, predaj ľudových výšiviek a tkaných textílií.
  • Rumunsko (Čerpotok – oblasť Bihor): bihorský paprikáš, podávaný v minulosti na slovenských svadbách v obciach Bihora, orechové, makové a zmiešané koláče.
  • Srbsko: (Aradáč, Báčsky Petrovec, Kysáč): svadobné koláče, „ťahanô rejteša“ (tradičná ťahaná štrúdľa), „sadlovie kifle“ (buchty z vláčneho cesta s prísadou bravčového sadla), „herovke“ (fánky), petrovskú svadobnú kapustu, údené petrovské „klbásy“, čerstvé petrovské „klbásy“, baraní guláš, kysáčsku sármu a ďalšie dobroty.
  • Chorvátsko (Josipovac, Jurjevac, Rijeka): vysmážané kalamáre a malé morské rybky, pršut, syr v olivovom oleji, mladé pečené prasiatko, klobásy, prímorské špeciality a koláče.

V rámci 1. Dolnozemského dvora odznel aj moderovaný program, v ktorom vystúpili Aradáčske meškárky, ľudová hudba Svrčkovci zo Šalgotarjánu, sestry Komjáthiové z Veňarca a Ildika Očovská z Békešskej Čaby. Odvážnejší si mohli aj zatancovať v programe Škola tancov z Dolnej zeme.