Krajanský dvor 2023

 

7.– 9. júla 2023 v rámci 55. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve

 

Ponuka 8. Krajanského dvora

 

ARGENTÍNA

Reprezentanti slovenských a československých spolkov a folklórnych súborov z Argentíny – z provincie Chaco predstavitelia súboru Moravanka zo Saenz Peña  a súboru Korene z Resistencie, z provincie Buenos Aires predstavitelia súboru SpolkÁr z Buenos Aires a súboru Kriváň z Berisso. Spoločne pripravili empanadas od majstrov sveta a vystúpili v kultúrnom programe.

 

BOSNA A HERCEGOVINA

Združenie Slovákov Sembérie „Juraj Jánošík“ z Bijeljiny predstavilo výstavu  fotografií o Slovákoch žijúcich v Bosne a Hercegovine. Na svojom stánku ponúkali domácu kávu podávanú v balkánskom štýle so sladkosťami ako je baklava, urmašice, tulumbe, ratluk…

 

CHORVÁTSKO

Matica slovenská Osijek predstavila špeciality z osijeckého kraja ako sú polesňaky, langošice, domáce mäsové výrobky, tiež ilocké víno a osijeckú domácu pálenku.

 

MAĎARSKO

Maďarsko predstavili Pilíšania z obce Mlynky, ktorí sú zároveň aj členmi hudobno-speváckej skupiny Pilíšska rodinka. Okrem toho, že pri stánku a na pódiu zaspievali pilíšske ľudové piesne návštevníkom ponúkali fazuľový guláš a pečené halušky. Na pódiu vystúpil aj Folklórny súbor Lipa z Budapešti ako aj sólista Levente Galda z Mlynkov.  

 

POĽSKO

Krempašské gazdinky predstavili špeciality príznačné pre obec Krempachy v Poľsku – krempašské posúchy s bryndzou a cesnakovým maslom, kapustnicu, domácu jaternicu, bravčovú masť so škvarkami a domácim chlebom, pečenú jahňacinu, pečené bravčové koleno, bravčovú roládu, plnený kapustný list na gazdovský spôsob s paradajkovou omáčkou, cmarovú polievku s údeným mäsom a chrenom na studený spôsob a bravčovo-mrkvové závitky.

 

RUMUNSKO

Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku predstavil gastronómiu Slovákov z Nadlaku – nadlacký tarhoňový paprikáš,  nadlackú hustú kapustu s mäsom, nadlackie škvarkovie bagáne, ponúkali aj údené zabíjačkové špeciality, ale aj sladké pochúťky:  nadlackie kysnutie haluške, sadlovie kifle, griliáš, nadlackie herovke a nadlackie fánke. So sebou priniesli aj nadlackie šiflíčke, brdovce, tarhoňu a nadlackú slivovicu.

 

SRBSKO 

Báčsky Petrovec           

Spolok petrovských žien len prednedávnom oslávil sto rokov jestvovania spolku žien v Petrovci a 20 rokov obnoveného Spolku petrovských žien. Na 8. Krajanskom dvore sa predstavil po prvýkrát a členky ponúkali pirohy a šošovicovú polievku s petrovskou klobáskou a mäsom.

Jánošík

Spolok žien Jánošíčanka ponúkal fazuľu na Jánošíky spôsob a jánošícku sármu.  K tomu na tvári miesta pražili pampúchy s višňovým lekvárom a kapustníky.

Kysáč  

Združenie občanov Kysáčska klobása ponúkal čerstvú kysáčsku klobásu, kysáčsku sármu a sladkosti pripravené podľa receptúr starých mám. Rodina Stupavská ponúkla kvalitnú pálenku z Kysáča – marhuľovicu, slivovicu, hruškovicu, hroznovicu a jablkovicu.

Lug       

Slovenský spolok žien Usilovné včielky Lug každoročne organizuje podujatie V lipovom chládku a medovom sládku a preto aj na 8. Krajanskom dvore ponúkali medové špeciality: medovníčky, medové koláče, medové pálené a na tvári miesta pripravovali slané lužskie kífle.

Silbaš  

Aktív žien zo Silbaša ponúkal dobroty typické pre túto báčsku dedinku:  silbašskú morušovicu, suchie klbásy, kysnutvo makovo a syrovo koláča, božie chlebíka s orechami, réteša a na tvári miesta pripraviovali lepníky, langoše s cesnakom a pampúšiky s bielkovou penou a sľúkovým lekvárom.

Šíd        

Združenie občanov Sriemska zabíjačka a klobásový festival priniesli do Detvy domáce suché klobásy. Združenie pôsobí v rámci Slovenského kultúrno-umeleckého spolku Jednota Šíd s cieľom zachovávať tradície svojich predkov v oblasti tradičného stravovania.

 

Účastníci krajanských programov na jarmočnej scéne:

ARGENTÍNA: Tance v podaní reprezentačnej skupiny Slovákov z Argentíny (Suita tancov z Raslavíc, Suita tancov zo Šumiaca a ukážka argentínskeho folklóru).

CHORVÁTSKO: Tamburaši a spevácka skupina Matice slovenskej Osijek

MAĎARSKO: Folklórny súbor Lipa z Budapešti, Pilíšska rodinka a Levente Galda z Mlynkov

SRBSKO: Ľudová hudba Súdiovci zo Selenče, Ľudmila Berediová-Stupavská z Kysáča, Spevácke skupiny z Lugu a zo Silbaša, Katarína Mosnáková-Bagľašová a Jakubko Bagľaš.

DOLNOZEMSKÉ TANCE NAUČILI TANCOVAŤ: Janko Merník z Pivnice v Srbsku a Katarína Szilágyi z Budapešti z Maďarska.

SVOJE VÝROBKY ÚŽITKOVÉHO UMENIA PREDSTAVILI: Petrovskí výtvarníci a Ján Keleš z Rumunska (strojová výšivka).