Barbora Dudinská: Do sveta išla s jedným kufrom, presadila sa v mekke módy

V rámci seriálu Úspešní Slováci predstavujeme Barboru Dudinskú, ktorá je úspešná vo svete módy, kde pôsobí ako módna konzultantka v kanadskom Toronte. V denníku PRAVDA jej príbeh priblížil publicista ZDENO GÁFRIK. Mohlo by sa zdať, že výpočet jej aktivít je až príliš pestrý. Dá sa vôbec vynikať v jednej sfére, keď vás zamestnáva ešte aj niekoľko ďalších? Popradčanka Barbora Dudinská to testuje už deväť rokov svojím profesionálnym životom blogerky a módnej konzultantky v kanadskom Toronte. A stále si udržiava aj pevné väzby s rodnou krajinou. Ako novinárka.

V dvoch kufroch životy dvoch ľudí

Zhruba rok trvalo, kým sa Barbora Dudinská po skončení štúdia masmediálnej komunikácie v Trnave rozhodla, že jej život potrebuje zmenu. A veľkú výzvu. Spoločne s priateľom sa dohodli, že vyskúšajú šťastie v Kanade.

„Našou ambíciou bolo nabrať nové skúsenosti. Mňa motivoval aj fakt, že doma som sa po škole nevedela realizovať tak, ako som chcela. Vedeli sme, že to na začiatku nebude ľahké. Či už s hľadaním práce, snahou uplatniť sa v tom, čo sme vyštudovali, či so začlenením sa do novej spoločnosti,“ vymenúva.

„Nikdy nezabudnem na ten pocit, keď sme sa so všetkými, ktorých máme radi, lúčili na letisku a nevedeli sme pritom, kedy a kde sa znovu uvidíme. Dva kufre, do nich zbalený život dvoch dospelých ľudí a pred nami nový svet, kde sa po slovensky nerozpráva. Nevedeli sme, čo nás čaká, vedeli sme akurát, že máme jeden druhého a chceme, aby boli na nás doma hrdí,“ vysvetľuje.

S priateľom sa poctivo pripravovali ešte pred odchodom. Trénovali angličtinu, na diaľku si dohadovali pracovné pohovory. „Možno aj preto sa nám podarilo zamestnať sa pomerne rýchlo,“ hovorí Barbora. Jej prvé miesto bola pozícia asistentky v neziskovej organizácii. Sny o práci v módnej sfére ju však neopustili. Cit pre štýl vraj mala v sebe odmalička. Začala s Burdou a neskôr v bulvárnych časopisoch študovala šaty hviezd.

„Začala som experimentovať s doplnkami, netradičným kombinovaním vecí v šatníku. Nechávala som si šiť veci. Chcela som zaujať,“ spomína. Práve v Kanade si však uvedomila, že bez patričného vzdelania sa nedokáže presadiť. Popri zamestnaní sa teda v Toronte prihlásila na večerné štúdium, aby sa vyškolila v odbore módneho a imidžového poradcu. Zároveň v tom období naskočila na vlnu nového fenoménu, ktorý bol ešte len v plienkach – blogovanie.

„V Kanade a Amerike bol blog pre ľudí novoobjavenou online platformou, kde mohli ,zavesiť' svoju prácu, slobodne sa vyjadriť, kreatívne vybúriť. Pamätám si, ako som sa dostala na akciu, kde rozprával už vtedy obľúbený Scott Schuman, známy ako Sartorialist (pozn. redakcie: pravdepodobne najznámejší módny bloger a fotograf street-style).

On ma inšpiroval k vytvoreniu vlastného blogu. Chcela som ukázať svetu, že mám oko pre detail a že milujem módu, oblečenie, kvalitnú editoriálovú fotografiu, túžila som poradiť ostatným, ukázať im nové a inovatívne spôsoby, ako nosiť oblečenie. Môj blog mal byť akýmsi online magazínom, zdrojom toho najlepšieho zo sveta módy, štýlu ulice a módnej fotografie.“

Štart nie je nikdy ľahký

Hoci sa práve blog mal stať jedným z nástrojov získavania novej klientely v práci módnej poradkyne, Dudinská priznáva, že jednoduché to nebolo. „Nájsť si klientelu medzi bežnými ženami v cudzom meste, cudzej krajine, bolo ťažšie, ako som si myslela. Zamestnala som sa teda v bizniscentre, ktoré pomáhalo ľuďom s rozbehnutím vlastnej firmy. Pôsobím v ňom dodnes. Mám na starosti oddelenie komunikácie a ľudských zdrojov a zároveň popri tom riešim všetky ďalšie aktivity, ktorých mi za posledné roky pribudlo,“ vysvetľuje.

Jednou z nich sa stalo práve vysnené módne poradenstvo. „Každý človek, muž či žena, si zaslúži vyzerať najlepšie, ako sa dá. Vyzerať tak, aby bol so sebou spokojný. Jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov, ako dosiahnuť zdravú dávku sebavedomia a spokojnosti, je zmena imidžu a vizáže. Znie to možno povrchne, ale žijeme v dobe, keď je vzhľad dôležitý. Vďaka sociálnym médiám a internetu máme k celebritám a slávnym ľuďom bližšie ako kedykoľvek predtým. Chceme sa im aspoň trochu podobať. Ak sa človek cíti dobre v tom, čo má na sebe a ako vyzerá, všimne si to aj okolie, a tak ho aj budú vnímať,“ opisuje Dudinská, v čom vlastne spočíva práca osobného imidžového konzultanta.

Jeho úlohou je prostredníctvom zmeny šatníka či výzoru priniesť do života jednotlivca nový impulz, pocit spokojnosti, ale napríklad aj vhodnou zmenou garderóby podporiť postavenie v novom zamestnaní. „Oslovujú ma ľudia z rozličných oblastí. Ale najlepší klient je taký, ktorý si naozaj nechá poradiť. Zintenzívni to radosť z finálnej premeny na oboch stranách,“ konštatuje.

 

Na titulnej fotografii:

Barbora Dudinská skúsila pred deviatimi rokmi šťastie a odsťahovala sa do Toronta.

Autor: Archív Barbory Dudinskej

 

CELÝ PRÍBEH BARBORY DUDINSKEJ

NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/354258-do-sveta-isla-s-jednym-kufrom-presadila-sa-v-mekke-mody/