CERUZKY VO SVETE opäť oslovujú tvorivé deti v západnej Európe a v zámorí

V tomto roku náš už po tretí raz potešila informáciou – avízom o novom čísle stále obľúbenejšieho internetového časopisu CERUZKY VO SVETE naša krajanka v Mníchove Jarmila Buchová. Ako šéfredaktorka magazínového čítania pre deti a žiakov slovenských škôl a víkendových vzdelávacích zariadení v štátoch západnej Európy a zámoria spoločne s rovným tuctom ozaj netuctového „babinca“ (priam rozprávkovo pôsobí už len fakt, že naprieč západným krajanským svetom sa na tvorbe časopisu podieľa 12 Jarkiných spolupracovníčok a slovenčine oddaných krajaniek) ponúka za priehrštia podnetného čítania, zážitkových návratov detí našich krajanov na letné tábory, v tom najlepšom provokujúce „mozgozávitové“ hádanky, rébusy, hry a um či obrazotvornosť, ako aj jazykovú ohybnosť zveľaďujúce „domáce úlohy“.

Keďže si v Ceruzkách vo svete zalistoval aktuálne počas svojej pracovnej cesty medzi krajanmi vo svete – tentoraz na návšteve slovenskej komunity v Cyperskej republike – aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, k pozvaniu k novému číslu časopisu radi pripájame aj jeho mail, ktorý nám na margo Ceruziek poslal v pondelok 28. novembra 2016 z Nikózie.

Milí priatelia,

online časopis "Ceruzky" je tradične veľmi pekne spracovaný a verím, že bude mať aj náležitý počet čitateľov. Redakčná rada "mediálne" prezentuje to, čo má byť základným poslaním nášho spoločného úsilia na krajanskom poli – podpora národnej spolupatričnosti (nielen) krajanských detí, učiteľov a ďalších pedagogických aktivistov, pozitívne informácie o detských krajanských podujatiach a demonštrácia výsledkov snaženia s cieľom motivovať (nielen) slovenské vzdelávacie a kultúrne centrá vo svete v ich jazykovo a kultúrne národne orientovaných aktivitách.

Želám Ceruzkám veľa píšucich i čítajúcich priaznivcov

a všetkých aktívnych tvorcov časopisu srdečne pozdravujem.

Ján Varšo, predseda ÚSŽZ

28. november 2016

 

X                          X                           X

 

Namiesto ďalších slov priazne, nabádania či pochvaly (a veď stále platí, že dobré sa aj samo chváli…) avízo, ktoré nachystala ceruzka Zuzka v najnovšom čísle časopisu.

Ahoj milá kamarátka,

Ahoj milý kamarát,

som ceruzka Zuzka a spolu s mojimi kamarátkami a kamarátmi som pre teba pripravila ďalšie číslo nášho časopisu. Pomáhali mi deti a pani učiteľky slovenčiny zo slovenských vzdelávacích centier v zahraničí.

Prišla jeseň a s padajúcim lístím sa vrátili na školský dvor aj deti. Čo všetko sa na školskom dvore zmenilo? V pravidelnej rubrike Vlastiveda – Umenie – Prírodoveda sa spolu vyberieme do histórie a porozprávame sa o kráľovi Svätoplukovi, o Slovensku  a slovenských hradoch. V celoročnej literárnej rubrike pokračujeme v predstavovaní svetoznámeho spisovateľa Williama Shakeaspeara a jeho drámy Macbeth.

V zápisníku cestovateľov pribudli ďalšie cestovateľské zážitky. Janka a Maťko navštívili slovenské deti v Londýne. Prečítaj si, čo tam spolu zažili a koho tam stretli. Knižka Anežka dnes poradí Paťkovi. Porozpráva mu o rozprávke Cisárove nové šaty. Čo ho trápi a čo mu naša kamarátka poradí? Dozvieš sa to v rubrike Poradňa pre deti.

Zvuková pohľadnica zavedie k Slovákom roztrúseným po celom svete. Vypočuj si zaujímavé reportáže detí z medzinárodnej Letnej školičky tanca v Banskej Bystrici, pani učiteľky Oľgy z Islandu a aj rozprávanie predsedu ÚSŽZ o návšteve krajanov v Anglicku. O svojich zážitkoch z letných prázdnin mi napísali slovenské deti žijúce v zahraničí zaujímavé príbehy. Mnohé z detí navštívili rôzne tábory na Slovensku.

Do pravidelnej rubriky Fotopríbeh nám posli deti z Krajanského leta príspevok o ich výlete lanovkou na Chopok. Prečítaj si aj príspevky o tom, ako deti a pani učiteľky začali nový školský rok vo svojich slovenských vzdelávacích centrách. Listy mi prichádzajú z rôznych kútov sveta. Tentoraz si môžeš prečítať príspevky z Anglicka, Francúzska, Nemecka, Islandu, a ako vždy aj spoza oceánu – z Ameriky a Kanady.

Pri čítaní, riešení úloh a počúvaní rozhovorov Ti prajem veľa zábavy

ceruzka Zuzka

 

X                         X                         X

 

A napokon pozvanie k čítaniu a internetovému listovaniu od najpovolanejšej – šéfredaktorky Ceruziek vo svete Jarmily Buchovej:

Vážení priatelia, 

srdečne Vás pozdravujem v mene redakčnej rady detského online časopisu Ceruzky vo svete. V prílohe zasielam link na naše najnovšie číslo:

3/2016: http://ceruzkyvosvete.iseia.eu/home

 

Prajem príjemné čítanie a pokojný adventný čas!

So srdečným pozdravom Jarmila Buchová 

ISEIA http://www.iseia.eu/