CERUZKY VO SVETE pozývajú do jarnej pestrofarebnosti čítania

Príjemný veľkonočný pozdrav poslali nielen do Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ale prostredníctvom nášho webového sídla aj krajanom, najmä deťom a žiakom, ako aj ich rodičom do všetkých slovenských prostredí vo svete tvorkyne v rekordne krátkom čase zavedeného, obľúbeného a aj čitateľsky rešpektovaného internetového časopisu CERUZKY VO SVETE.

Jarmila Buchová, šéfredaktorka časopisu CERUZKY VO SVETE, Slovenka žijúca v Mníchove, sa obracia v editoriale aktuálneho čísla prevtelená do ceruzky Zuzky podnetnými myšlienkami navodzujúcimi atmosféru i obsah pútavého jarného čítania na úctyhodných 83 stranách.

Z príhovoru prvého čísla Ceruziek vo svete v roku 2016 si s láskavým dovolením J. Buchovej dovolíme citovať:

„Jar je tu a s ňou aj naše ďalšie číslo. Som ceruzka Zuzka a spolu s mojimi kamarátkami a kamarátmi som pre teba pripravila ďalšie číslo nášho časopisu. Pomáhali mi deti a pani učiteľky slovenčiny zo slovenských vzdelávacích centier v zahraničí. Vedel si, že knihy v marci oslavujú svoje meniny? Pozri si niekoľko zaujímavých knižných meninových osláv, ktoré im deti spoločne pripravili.

S príchodom jari prichádza opäť čas šibačiek a oblievačiek. Deti a pani učiteľky pre teba pripravili veľkonočné pracovné listy plné rébusov a hádaniek. Pri ich riešení ti prajem veľa veľkonočnej zábavy. V pravidelnej rubrike Vlastiveda–Umenie–Prírodoveda sa spolu s reportérom Pepom vyberieme do močiara, kde sa dozvieme všetko o žabách.

Náš celoročný projekt ŠTÚR a naše putovanie po jeho stopách sa končí. Pozri si záverečný projekt detí z Mníchova a prečítaj si o tom, ako slovenská hymna súvisí s osobnosťou tohto významného slovenského buditeľa. Na tento rok sme pripravili ďalší celoročný projekt Shakespeare. Do pravidelnej rubriky Fotopríbeh nám napísali deti z Mníchova o tom, ako vyrábali figúrky Štúra pre ich spoločne vymyslenú hru o Štúrovi – Štúrohru.

V zápisníku cestovateľov pribudli ďalšie zaujímavé stránky. Naši cestovatelia Janka a Maťko sú tentoraz v Paríži. Navštívili slovenské deti a samozrejme, že sa nezabudli pozrieť aj na Eifelovku. Že nevieš, čo to je? Vyber sa teda s nami po stopách našich cestovateľov a prečítaj si, čo tam spolu zažili.

Knižka Anežka dnes poradí Alexandre, ktorá sa sťahuje do Birminghamu. Čo ju trápi a aké má problémy? Dozvieš sa to v rubrike Poradňa pre deti.  Zvuková pohľadnica ťa zavedie k Slovákom roztrúseným po celom svete. Vypočuj si zaujímavé reportáže z New Yorku v USA a z Nemecka.

Aj tentoraz mi slovenské deti žijúce v zahraničí poslali veľa zaujímavých príbehov a zážitkov z rôznych akcií – fotografie z osláv príchodu Mikuláša, z karnevalu a príprav na Valentína. Prečítaj si príspevky z Anglicka, Francúzska, Nemecka, Islandu, Walesu a ako vždy aj spoza oceánu – z Ameriky a Kanady.

 

Pri čítaní, riešení úloh a počúvaní rozhovorov Ti prajem veľa zábavy

ceruzka Zuzka

 

CERUZKY VO SVETE 1/ 2016

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxjZXJ1emt5dm9zdmV0ZXxneDozYzA3NmI5ZjRmN2I0OTk4