Čo pestujú slovenskí farmári na Dolnej zemi? Počúvajte Rádio Regina RTVS.

V putovaní Rádia Regina RTVS po rôznych lokalitách v posledný augustový deň nás redaktor Martin Jurčo zaviedol trošku ďalej. No celkom ľahko sa tam dohovoríte po slovensky. Na Dolnej zemi, teda najmä v Srbsku, na juhu Maďarska, Rumunska a v časti Chorvátska dodnes žijú celé komunity Slovákov. Napríklad vo Vojvodine nájdeme celé slovenské dediny ako je Báčsky Petrovec alebo Selenča. Je to však aj poľnohospodárska oblasť.

Tamojším farmárom sa darí najmä v plodinách, ktoré potrebujú teplo, ako sú obilniny alebo pestovanie ovocia. No tento rok ich sucho potrápilo viac ako nás. Dominantou tam bol celé desaťročia chmeľ – aj vďaka Slovákovi Andrejovi Hadikovi, ktorý ho začal v tejto lokalite pestovať. Viac povedal Martinovi Jurčovi jeden z odborníkov na poľnohospodárstvo vo Vojvodine Ján Sabo.

Stiahnuť audio súbor

 

Ako sme už počuli, Slováci na Dolnej zemi pestovali v nedávnej minulosti najmä chmeľ a cirok. Dokonca závod na spracovanie ciroku a výrobu metiel bol najväčším v Európe. Všetko je však už minulosťou, a tak aj Slováci žijúci vo Vojvodine – teda v Srbsku, premýšľajú, ako využiť pôdu. Ondrej Ličiak z Báčskeho Petrovca tiež pred rokmi stál pred dilemou – ako hľadať nové plodiny, aby sa mu oplatilo hospodáriť. Martin Jurčo sa ho spýtal aj na to – ako sa mu darí predávať obilie.

Stiahnuť audio súbor