Detský folklórny súbor Klnka v Argentíne

Od nedele 3. apríla je na 14-dňovom turné v Argentíne 36-členný detský folklórny súbor Klnka. Po tridsiatich rokoch, ktoré uplynuli od návštevy Lúčnice v Buenos Aires, je to prvý priamy príspevok od vzniku Slovenskej republiky k udržaniu kultúrnych hodnôt potomkov slovenskej emigračnej komunity v Argentíne.

Cesta a program folklórneho súboru, ktorý má svoju domovskú adresu v bratislavskej Dúbravke, sa uskutočňuje na pozvanie slovenských krajanských spolkov z provincie Chaco a Buenos Aires a materiálnej podpore tamojších provinčných vlád. Uvedené provincie sú centrami s najvýraznejšou prítomnosťou potomkov pôvodnej medzivojnovej slovenskej emigrácie s udržovaným vzťahom k Slovensku. Krajanský život s akcentom na kultúrne aktivity sa tu prejavuje aj vďaka finančnej pomoci vlády SR prostredníctvom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a ochotníckych mládežníckych folklórnych telies.
Tanečníci, hudobníci a speváci súboru Klnka vystúpia počas turné v mestách Saenz Peňa, Castelli, San Bernardo, Coronel du Graty, Berriso, La Plata a v samotnom Buenos Aires. V závere pobytu sa členovia súboru zúčastnia na spoločenskom podujatí na Veľvyslanectve SR v Buenos Aires.
 

(Viac o DFS Klnka a jeho turné v Argentíne na www.klnka.sk )

"klnka

"klnka

Detský folklórny súbor Klnka vznikol v roku 1978 na podnet bývalých tanečníkov Lúčnice a v súčasnosti pracuje pri ZUŠ Eugena Suchoňa. Materskou scénou sa mu stal Dom kultúry Dúbravka v Bratislave. Umeleckou vedúcou, pedagógom a choreografkou je Ingrid Saňková. V spolupráci s tanečným pedagógom Mikulášom Sivým ml. vytvára pestrý repertoár, ktorý prezentuje vo svete vysoko cenené kultúrne hodnoty slovenského ľudového umenia i rozmanitosť jeho prejavov. DFS Klnka je známy výrazným interpretačným prejavom založeným na precíznej technike oživenej spontánnou hravosťou jej členov – detí a mládeže vo veku od 4 do 18 rokov.
 

Share
|