Festival európskych filmov v Libanone

V libanonskom hlavnom meste Bejrút sa v nedeľu 4. decembra 2011 skončil 18. festival európskych filmov. Za necelé dva týždne v bejrútskom kine Metropolis Empir Sofil premietli 39 filmov z produkcie dvadsiatich európskych krajín a dva filmy z domácej produkcie.

V organizacnom výbore tohto mimoriadne uspešného podujatia bolo dvadsať zástupcov ambasád, pôsobiacich v Bejrúte, ktorí prezentovali filmy svojich krajín. Silné zastúpenie už tradične malo Nemecko, Anglicko, Dánsko, Francúzsko, ale po dva filmy poslalo aj Poľsko, Maďarsko a Rumunsko.

Českú filmovú tvorbu, ktorá je libanonským divákom na tomto festivale už dlhodobejšie známa, zastupovala snímka režiséra Jana Hřebejka- Kawasakiho ruža. Slovensko sa na tomto festivale zúčastnilo po prvý raz, aj vďaka úsiliu veľvyslanca Slovenskej republiky pre Sýriu, Libanon a Jordánsko Ivana Surkoša. Film režisérky Mariany Cengel Solčanskej Legenda o lietajúcom Cypriánovi videli diváci 27. novembra a 4. decembra 2011. Na nedávnej výstave Krása slovenských ľudových remesiel a českého krištáľu, ktorú usporiadal výbor Asociácie absolventov českých a slovenských vysokých škôl v Libanone, veľvyslanec Surkoš osobne pozval návštevníkov výstavy na obidve predstavenia a záujemcom rozdal vstupenky.

Podobne reagoval aj veľvyslanec Českej republiky v Libanone Svatopluk Čumba a tak český a slovenský film videlo viac ako 80 absolventov a krajaniek. Organizátorov festivalu potešil mimoriadny záujem mladých o európske filmy. Na večerné predstavenia prichádzali početné skupiny študentov z jednotlivých libanonských univerzít. Je to sympatické zistenie. Niektoré z festivalových filmov sa premietajú aj v ďalších libanonských mestách -v Tripolise, Saide, Zahle a Jounieh.