Haluškári sa hotujú do Banskej Bystrice – pridajte sa k nim!

Chcete vidieť a skúsiť kto a kde varí najlepšie bryndzové halušky na svete? Stačia na to tri veci: mať zmysel pre netradičné využitie voľného času, vôľu vybrať sa z pohodlia domu aj kamsi „za chotár“ a v neposlednom rade i chuť na náramné vône a chute odvekej slovenskej špeciality. Jubilejné 20. majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek sú predo dvermi: svoje symbolické brány otvoria v sobotu 14. júna 2014 v areáli Aqualandu v Banskej Bystrici.

Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek, ktoré v tomto roku slávia pekné okrúhle jubileum, chystá Občianske združenie Halušky Turecká. Napriek tomu, že práve pri výročí zažili organizátori nečakane krízové riešenie (na posledný moment museli ich májový termín na Donovaloch zrušiť a kreatívne ich premiestniť na čo najbližší možný termín do Banskej Bystrice), Ivan Bača, hovorca OZ Halušky Turecká v ich mene verí, že „okrúhle haluške“ sa vydaria – tak k radosti súťaženia účastníkov, ako aj z potešenia návštevníkov – obdivovateľov a konzumentov.

„Na "haluškách" sme v predchádzajúcich rokoch privítali krajanov z Maďarska, Srbska, Poľska, Veľkej Británie, z Českej republiky, Rakúska, ba dokonca aj z Austrálie. Hneď ako skončí 20. ročník "haluškiády" začneme pripravovať ďalší,“  vyratúva I. Bača účastnícke krajiny, z ktorých smerovali Slováci neraz ďalekú cestu do krajiny ich predkov či svojho bývalého rodiska – na Slovensko, aby tu precítili rýdzosť a originalitu lokality, v ktorej sa snažili predviesť do maxima práve ich kumšt pripraviť a zjesť v čo najrýchlejšom čase aj tie najlepšie „haluške“.

Ani jubileum, nad ktorým symbolicky prevzal záštitu – aj vďaka pravidelnej účasti Slovákov zo zahraničia – Igor Furdík, predseda ÚSŽZ, naši krajania, prirodzene, nemohli obísť. Krajania sa podľa informácie I. Baču prihlásili z Českej republiky, z Maďarska (tradičný tím z Veňarca, tentoraz o sile 10 „haluškárov“, príde pod dirigentskou taktovkou Ruženky Komjáthiovej) a Srbska (družstvo Matice Slovenskej v Srbsku privedie do súťaže Zdenka Chalupková).

A tak v mene organizátorov i našich krajanov, ktorí sa na 20. MS vo varení a jedení bryndzových halušiek v bansko-bystrickom Aqualande v sobotu 14. júna 2014 zúčastnia, iba pozvanie:

PRÍĎTE, NEOBANUJETE – POCHUTÍTE SI A POBAVÍTE SA!

Celá „haluškiáda“ sa začína o 10.00 h súťažnou časťou, pre tých, čo chcú súťažiť a nestihli sa prihlásiť: akreditovať sa môžete až do 14. júna do 8.00 h.

Viac informácií na webovej stránke OZ Halušky Turecká:

http://www.haluskyturecka.sk/