Igor Furdík na pešej túre Slovákov z Mlynkov na Pilíš

V nedeľu 26. mája 2013 sa vybrali v počte takmer 150 účastníkov Slováci z obcí pod Pilíšom, najmä z Mlynkov (keďže Slovenská samospráva v Mlynkoch bola aj hlavným organizátorom podujatia), ale aj početné skupinky zo Slovenska (z Kremnice, Štúrova, z Hornej Vsi pri Kremnici, ale aj zo slovenských „družobných“ Mlynkov či bratislavskej Petržalky…)  na symbolický výstup na vrchol Pilíšskych hôr.

Výstup na Pilíš, v poradí už piata Pešia túra Pilíšanov, ktorá dostala aj symbolický, no veľavravný názov Spoločnými chodníkmi, (Pilíš – Pleš sa vypína nad dedinkami s početnou slovenskou národnostnou menšinou v nadmorskej výške 757 metrov) je prejavom dobrej slovenskej vôle Slovákov, ktorí aj týmto spôsobom deklarujú každú vhodnú príležitosť na prehlbovanie priateľstva a náklonnosti medzi väčšinovým maďarským národom a menšinovými národnosťami žijúcimi v porozumení bok po boku v Maďarsku.

Medzi účastníkmi tohtoročného výstupu bol aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, na miesta, ktoré v Mlynkoch a okolí dôverne pozná z čias svojho pôsobenia veľvyslanca SR v Budapešti, zavítal aj diplomat a pracovník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Migaš.

DO VAŠEJ POZORNOSTI:

V atmosfére žičlivosti, bezprostredného stretnutia so Slovákmi pod Pilíšom, ktorému okrem turisticko-športovému výkonu dominovali priateľské debaty, sa ocitol aj redaktor Slovenských národných novín Jozef Schwarz. Jeho postrehy zo samotného výstupu, ale aj zákulisia inšpiratívneho podujatia, doplnené fotografiami Imricha Fuhla, šéfredaktora portálu oslovma.hu, čítajte na:

www.slovenskezahranicie.sk