Insitní maliari z Kovačice opäť v Galérii TYPO&ARS;

V Galérii TYPO&ARS na Roľníckej 349 vo Vajnoroch sprístupnia od 9. marca 2013 v poradí už šiestu výstavu „Insita z Kovačice“, venovanú insitným maliarom z rázovitej slovenskej dedinky Kovačice zo srbskej Vojvodiny. Vernisáž výstavy sa uskutoční v sobotu 9. marca 2013 o 16.00 h v Galérii TYPO&ARS.

Obrazy kovačických insitných umelcov nás prenášajú akoby do našej minulosti – do života na slovenskom vidieku spred niekoľkých generácií, aj keď rozprávajú o živote a práci obyvateľov Kovačice. Ich paleta plná žiariacich farieb prináša pokoj, harmóniu a oslavu života, charakterizuje ju podmaňujúca bezprostrednosť, životná múdrosť i skúsenosť, je čistým, úprimným vyznaním. Práve pre tieto vlastnosti sa stali kovačickí majstri štetca tak známymi vo svete.

Kurátor výstavy Ján Hrk zostavil podľa informácie Petra Čepca novú expozíciu majstrov z Kovačice so zvláštnym dôrazom na dielo zakladateľa insitného maliarstva v Kovačici – Martina Jonáša, ktorému poskytol najväčší priestor pre jeho nádherné a vzácne akvarely. Okrem neho vystavuje svoje olejomaľby aj Ján Bačúr, Pavel Cicka, Ján Glózik, Pavel Hajko, Ján Husárik, Anna Kňazovicová, Juraj Ľavroš, Pavel Ľavroš, Martin Markov, Adam Mezin a Michal Povolný.

Výstava „Insita z Kovačice“ potrvá do 24. mája 2013, otvorená je denne okrem pondelka od 14.00 do 18.00 h (alebo na požiadanie), vstup na výstavu je voľný.