Ivana Beláková: Tatérka búra predsudky – je uznávanou umelkyňou

Denník PRAVDA prináša príbeh o úspešnej tatérke Ivane Belákovej (33), ktorá v súčasnosti žije v Los Angeles, no tetuje po celom svete. Svoje sny mení na realitu. Akékoľvek predsudky ľudí o tetovaní, ktoré boli v minulosti na Slovensku rozšírené, búra svojou tvorbou. Jej autorský rukopis a štýl sú nezameniteľné, vďaka čomu je po celom svete vyhľadávanou umelkyňou. Jej príbeh priblížila MARTINA ŠIMOŇÁKOVÁ.

Keď bola Ivana Belákova malá, napísala v školskej slohovej práci o budúcnosti, že bude žiť v americkom Hollywoode, čo bol veľmi odvážny výrok mladej Slovenky žijúcej v socialistickom Československu. „Všetci sa mi smiali a učiteľ sa ma spýtal, ako si to predstavujem. Povedala som, že to ešte neviem, ale budem žiť v Amerike,“ spomína tatérka, ktorú svetové tatérske magazíny označujú za jeden z najvýraznejších talentov poslednej dekády.

Dvere má otvorené v najprestížnejších tetovacích štúdiách a pozvania na tetovacie konvencie (pozn. red. špeciálna tatérska výstava so súťažou) prichádzajú z rôznych kútov sveta. Zákazníci sú jej ochotní hradiť všetky cestovné náklady a niekedy za nimi letí cez pol zemegule. To všetko len preto, aby mali na svojom tele tetovanie Slovenky Ivany Belákovej, pričom sumy za jej diela na koži sa pohybujú na úrovni cien obrazov našich súčasných úspešných maliarov. Rádovo vyjde jedno tetovanie v stovkách dolárov. „Slovensko ako krajina mi nevyhovuje vôbec. Preto som odišla do sveta. Mám rada to, keď môžem veľa vecí vyskúšať, prežiť, a to všetko ma aj dotvára,“ hovorí Beláková. Začínala kariéru v tetovacom štúdiu u maminej kamarátky v Trenčíne, no neskôr sa rozhodla odísť do Austrálie, kde sa živila tetovaním a cibrila svoj vlastný štýl.

Tetovanie je tajomstvom do poslednej chvíle

Po štyroch rokoch u protinožcov sa stala kočovníkom a jej prechodnými bydliskami boli Nový Zéland, Karibik či USA. Ambície, vášeň pre prácu a túžba prekonávať sama seba sú hlavnými atribútmi, ktoré ženú Ivanu dopredu. Pre svoju prácu už prechodila celý svet, hoci sama tvrdí, že dobrý tatér nemusí veľa cestovať, je to ideálna možnosť naučiť sa robiť veci lepšie od tých najlepších.

Tatérov rozdeľuje do dvoch kategórií na umelcov a technických tatérov. „Keď je to umelec, znamená to, že človek má prirodzený talent, ktorý rozvíja. Tetovať sa môže naučiť každý, ale to sú takí technickí tatéri, je to pekne spravené, ale chýba mi tam väčší umelecký zážitok,“ hovorí tatérka a trvá na tom, že treba stále trénovať. „Som úspešná tatérka, lebo môj štýl je rozpoznateľný po celom svete. Nemôžem si dovoliť byť lenivá a zostať na jednej úrovni. Snažím sa byť lepšia pre seba, ale aj pre zákazníkov,“ dodáva Ivana Beláková.

Meradlom úspechu tatéra je, keď jeho práca dosiahne takú úroveň, že už o finálnej podobe tetovaní nerozhodujú zákazníci. Tí len poskytnú svoju kožu a nechávajú umelcovi voľnú ruku. Slovenka komunikuje pred tetovaním s klientom cez e-mail, potrebuje vedieť len dve veci: miesto, kde bude tetovanie, a kľúčové slovo. Ostatné zostáva na fantázii tatérky. Vždy zákazníkov upozorní, že potrebuje mať voľnú ruku, inak by objednávku nezobrala.

Prístup ku každému klientovi je individuálny. Keď ho uvidí, v hlave sa jej začínajú vynárať nápady a tiež farby, ktoré by sa k jeho osobnosti hodili. S klientom preberie, ako by tetovanie asi malo vyzerať, ale stáva sa, že to napokon dopadne úplne inak. Prispôsobuje svoju predstavu krivkám človeka a tiež farbe pokožky – čím je koža belšia, tým lepšie sa s ňou pracuje. V daný okamih vytetuje presne to, čo cíti. Tetovania si nepredkresľuje a vraj by na druhý deň už rovnaké tetovanie nespravila.

Zákazníkov si vyberá

O tetovania Slovenky majú záujem ľudia po celom svete. Svoj čas si plánuje maximálne na dva týždne dopredu, nie viac, pretože nikdy nevie, či bude v Amerike, Európe, Ázii alebo v Austrálii. Cez sociálne siete len oznámi svoju polohu v najbližších dňoch a ľudia sa jej hlásia. Zákazníkov si potom dôkladne vyberá, pričom rozhodujúcim kritériom je nápad – musí ju zaujať. A, samozrejme, musí ísť o otvoreného človeka, čo k nej priťahuje najmä mladších ľudí.

Tetovala však už aj staršiu dámu, ktorá dostala svoje prvé tetovanie k 60. narodeninám. „Chcela, aby som jej niečo len tak nakreslila na telo. Bolo to niečo úplne bláznivé a neviem si predstaviť, že by si to niekto na Slovensku dal spraviť,“ vraví so smiechom tatérka. Jej tetovania sú spojením fantázie s realitou a ľudia si môžu byť istí, že budú mať na tele originálne dielo.

Týždenne pracuje na štyroch až piatich tetovaniach, no vždy si berie len jedného človeka na deň. Medzi jej zákazníkmi je veľa hudobníkov a ľudí z umeleckých kruhov. Dokonca sa jej bežne stáva, že dostane ponuku, aby letela za klientom tisícky kilometrov. Dvakrát sa takto dostala do Ázie, ale dnes sa už radšej podobným krokom do neznáma, keď sú klienti pre ňu neznámi ľudia, vyhýba.

 

Na titulnej fotografii:

Tetovania od Ivany Belákovej sú považované za umelecké diela. Zbiera za ne ocenenia po celom svete.

Autor: archív Ivany Belákovej

 

CELÝ PRÍBEH O IVANE BELÁKOVEJ

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/343026-taterka-bura-predsudky-je-uznavanou-umelkynou/