Ján Varšo navštívil 40. ročník Festivalu slovenského dedičstva v New Jersey

V sobotu 16. septembra 2017 otvoril v parku Middlesex Country Grounds v obvode mesta East Brunswick v  New Jersey svoje brány v poradí už 40. Festival slovenského dedičstva. Na jeho programe sa zúčastnil aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Festival, ktorý početnosťou účastníkov, vystupujúcich kultúrnych telies, hostí zo Slovenska, ako aj úrovňou organizačného zázemia a kvalitou aktivít a atrakcií je pre Slovákov v USA najvýznamnejší a rozsahom aj najväčší, sa aj v tomto roku tešil mimoriadnemu záujmu našich krajanov nielen naprieč celými Spojenými štátmi, avšak nemálo bolo aj tých, ktorí z roka na rok so stále väčším emotívnym zanietením prichádzajú na jednodňovú esenciu slovenskosti z Kanady. Účastníkom, hosťom a organizátorom sa prihovoril Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý ocenil úsilie našich krajanov v Spojených štátoch zachovávať a zveľaďovať bohatosť slovenských kultúrnych a duchovných tradícií a folkloristiky, aby v návratoch k odkazu predkov upevňovali národné povedomie a slovenskosť nových generácií Slovákov na severoamerickom kontinente.

Hoci sa festival po prvý raz v histórii uskutočnil v sobotu (doteraz bola festivalovým dňom nedeľa), samotný program dňa zostal nezmenený. Vstupnú bránu parku otvorili od 10.00 h, kedy sa uskutočnila vernisáž fotovýstavy, bohoslužby v grécko-katolíckom kostole boli celebrované od 11.00 h. Kultúrne popoludnie so zábavou sa odvíjalo od 14.00 h. Na návštevníkov festivalu, ponúkajúceho počas jedného dňa vskutku to najpôsobivejšie, najzaujímavejšie a najzážitkovejšie – vrátane tradičných slovenských gurmánskych pochúťok a remeselných výrobkov, čakalo aj množstvo ďalších príjemných prekvapení.

Okrem osobností slovenského spoločensko-politického a kultúrneho krajanského života sa Slovákom žijúcim na severoamerickom kontinente (keďže veľa hostí z radov krajanov do New Jersey prichádza na tento sviatok Slovákov aj z Kanady) v pestrom kultúrnom programe predstavili folkloristi, hudobníci a spevácki interpreti z radov Slovákov žijúcich v USA. Okrem iných v ňom zaujal najmä Folklórny súbor LIMBORA z New Yorku a viaceré detské folklórne a hudobno-tanečné zoskupenia.

Do amerického štátu New Jersey sa znovu zišli krajania z rozmanitých štátov USA, ale aj z Kanady, aby si pripomenuli krajinu svojich predkov prostredníctvom folklóru, slovenských jedál, či slovenskej literatúry. V štáte New Jersey žije jedna z najpočetnejších komunít Slovákov v Spojených štátoch, veľa ich je tiež v Pennsylvánii, Ohiu, v štáte New York a v Chicagu v Illinois.

 

Na titulnej fotografii:

Na Festivale slovenského dedičstva v New Jersey sa významne prezentujú folkloristické tradície a tvorivosť našich krajanov v USA.

Na snímkach vo fotogalérii:

Spontánnosť, vzájomná žičlivosť, farby, chute a vône slovenskosti v atmosfére národnej a kultúrnej identity Slovákov v USA sú príznačnou črtou festivalového diania v New Jersey.

V mene organizátorov festival otvorila pani Nina Holá, v tomto roku sa prihovoril účastníkom aj Miroslav Lajčák, šéf slovenskej diplomacie.

FOTO: RTVS: Správy RTVS

 

REPORTÁŽ  ALENY TARANOVEJ,

SPRAVODAJKYNE RTVS V USA,

SLEDUJTE Z ARCHÍVU SPRÁV RTVS

Z NEDELE 17. SEPTEMBRA 2017

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11580/135851#1392

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11580/135851#1607

 

Sledujte Správy RTVS zo záznamu z archívu v čase od 23:11 do 26:53!