Ján Varšo o slovenskej komunite v Chorvátsku

Podľa odhadov našich krajanov žije v Chorvátsku približne 15-tisíc ľudí, ktorí sa hlásia k slovenským koreňom. Spoločne si vybudovali slovenský ostrovček, v ktorom pôsobia nielen spolky, folklórne súbory, divadlá, knižnice, kostoly, ale aj školy. A tie podľa Jána Varša, predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, zohrávajú dôležitú úlohu v živote tejto komunity. O jej životaschopnosti sa presvedčil počas februárovej návštevy Slovákov  v Chorvátsku.

Postrehy, podnety, ako aj dojmy zo stretnutí so Slovákmi v Chorvátsku v Záhrebe, Našiciach, Jelisavci, Markovci Našickom, Josipovci, Jurievci, Radoši a v Iloku zaznamenala v rozhovore s Jánom Varšom redaktorka Radia Slovakia International RTVS Ingrid Slaniková v relácii Slováci vo svete.

Stiahnuť audio súbor 

 

Na titulnej fotografii:

Ján Varšo počas nedávnej návštevy Slovákov v Chorvátsku zavítal aj do Ústrednej knižnice Slovákov v Chorvátsku sídliacej v meste Našice. S poslaním knižnice v rámci zveľaďovania slovenskosti v jednom z centier Slovákov v Chorvátsku ho oboznámila jej riaditeľka  Ružica Vinčak.

FOTO: ĽUDO POMICHAL