Jánošík, slovenská obec v Srbsku, očami i dušou jej rodáčky Kataríny Mosnákovej Bagľašovej

Dedina bez dejín je ako strom bez koreňov. Svoju históriu si v roku 2020 pripomenuli intenzívnejšie ako po iné dni aj obyvatelia Jánošíka, slovenskej obce v srbskej Vojvodine. Vznikla pred 210 rokmi. A prečo ju pomenovali po najznámejšom slovenskom zbojníkovi v Horných Uhrách? A čím je zvláštna, jedinečná? Niet veru lepšej, brisknejšej a detailnejšej spoločníčky k tejto téme, ako je Katarína Mosnáková Bagľašová, hrdá rodáčka z Jánošíka.

Nič na tom nemení ani skutočnosť, že so svojim manželom Ivanom a dvoma synčekmi si užívajú životy už v pravlasti ich predkov – na Slovensku, dokonca v rázovitej Očovej. Nielen však to bol ten najpádnejší dôvod, prečo si Katku, inak skvelú etnografku, talentovanú spisovateľku kníh pre deti, folkloristku a výnimočnú interpretku nádherných ľudových piesní dolnozemcov z Vojvodiny, pozvala pred mikrofón Ingrid Slaninková, redaktorka Rádia Slovakia International RTVS.

 

PODNETNÉ INTERVIEW

S KATARÍNOU MOSNÁKOVOU BAGĽAŠOVOU

POČÚVAJTE V RELÁCII SLOVÁCI VO SVETE:

https://skrsi.rtvs.sk/clanky/slovaci-vo-svete/242308/janosik-slovenska-obec-v-srbsku

 

Na titulnej fotografii:

Katarína Mosnáková Bagľašová s bardom slovenskej literatúry Ľubomírom Feldekom počas knižného veľtrhu Bibliotéka 2017 v Bratislave.

 

Uverejnené: 22. 12. 2020