Jarný pozdrav obľúbených Ceruziek vo svete

Milí priatelia,  srdečne Vás pozdravujem v mene redakčnej rady detského online časopisu Ceruzky vo svete a aj v mene detí, učiteľov a rodičov z našich slovenských vzdelávacích centier vo svete. Zasielam Vám linku na naše najnovšie jarné číslo: http://ceruzkyvosvete.iseia.eu/ .

So srdečným pozdravom 

Jarmila Buchová

šéfredaktorka časopisu Ceruzky vo svete

predseda združenia ISEIA – International Slovak Educational Institution and Association

 

Ahoj milá kamarátka, Ahoj milý kamarát,

som ceruzka Zuzka a spolu s mojimi kamarátkami a kamarátmi som pre teba pripravila ďalšie číslo nášho časopisu. Pomáhali mi deti a pani učiteľky slovenčiny zo slovenských vzdelávacích centier v zahraničí.

V našom jarnom čísle  si prečítaš príbeh o snežienke Simonke a o tom, ako sa rozhodla privítať jar. K jej príbehu sme pre teba pripravili aj veľa  úloh na vypracovanie. Zapoj sa do našich súťaží a vyhraj pekné slovenské knihy pre deti.

Prečítaj si o zvykoch a tradíciách spojených s  vítaním jari a veľkonočnými sviatkami. V pravidelnej rubrike Vlastiveda – Umenie – Prírodoveda sa spolu s cestovateľkou Kvapkou naučíme kolobeh vody tak, ako sa to naučili deti v slovenskom centre Margarétka v Paríži.       

V celoročnej rubrike V-Ú-P sa budeme tento rok venovať našej významnej panovníčke Márii Terézii. Začíname jej životopisom. V zápisníku cestovateľov pribudli nové príbehy. Janka a Maťko sa vybrali na Cyprus, na ostrov, na ktorom žijú aj slovenské deti. Prečítaj si, čo tam všetko videli a zažili. Knižka Anežka  dnes poradí Eliške z Zürichu. Porozpráva jej rozprávku o Pipi Dlhej Pančuche. Čo ju trápi a čo mu naša kamarátka poradí? Dozvieš sa to  v rubrike Poradňa pre deti.

Zvuková pohľadnica nás zavedie k Slovákom roztrúseným po celom svete. Dnes sa dozviete viacej o slovenských vzdelávacích centrách v Birminghame, USA a Dubline. O svojej výstave porozpráva aj výtvarník, ktorý učí deti v slovenskom centre v Mníchove.      

Deti a pani učiteľky zo slovenských vzdelávacích centier z rôznych kútov sveta mi napísali o karnevaloch, šiškách a palacinkách, ktoré patria k obdobiu fašiangov – Turíc. Prečítaj si, čo nám napísali deti z Anglicka, Walesu, Francúzska, Nemecka, Islandu a ako vždy aj spoza oceánu –  z Ameriky a Kanady.

Pri čítaní, riešení úloh a počúvaní rozhovorov Ti prajem veľa zábavy                                                           

ceruzka Zuzka                                                      

PS: Nezabudni sa zapojiť do súťaží v časopise CERUZKY vo svete, v ktorých môžeš vyhrať pekné  slovenské knihy. 

Adresa redakcie:    iseia.projekty@gmail.com

 

CELÉ ČISLO ČÍTAJTE VO FORMÁTE  PDF:

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxjZXJ1emt5dm9zdmV0ZXxneDoxYjY5YWQ1ZDg5MDg1MmE4