KALAB v Bratislave pozýva na prezentáciu Metodického centra UMB o živote našich krajanov vo svete

Centrum KALAB vyvíjajúce svoje aktivity a sídliace na Zámockej ulici v Bratislave sa už počas niekoľkých rokov svojho trvania (od roku 2016) stalo rešpektovanou inštitúciou, ktorá o. i. vytvára pravidelný priestor na výstavy diel insitných maliarov z prostredí vojvodinských Slovákov v Srbsku. Aktuálne menom svojho zriaďovateľa a predsedu Vlada Dolinaya pozýva Krajanský inštitút Kalab na jedinečnú prezentáciu Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí Univerzity Mateja Bela  v Banskej Bystrici. Prezentácia sa uskutoční vo štvrtok  30. januára 2020 o 16.30 h v Kalabe (Zámocká 5, Bratislava).

Na Slovensku existuje špecializované univerzitné pracovisko, ktoré sa venuje zahraničným Slovákom. V prvom rade vzdelávaniu žiakov, študentov a pedagógov v slovenskom jazyku formou krátkodobých kurzov, ale aj výskumno-vedeckým projektom a prezentácii života a kultúry našich krajanov tu, na Slovensku.

Radi vám predstavíme Metodické centrum pre Slovákov žijúcich v zahraničí Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Najvýznamnejšie aktivity tohto pracoviska, ale aj dosahy, ciele a vízie jeho viac ako 25-ročnej existencie predstavia programové manažérky PhDr. Zuzana Drugová a Mgr. Katarína Mosnáková Bagľašová.

Pozvánka na sociálnej sieti: https://www.facebook.com/events/165714178175457/

 

Na titulnej fotografii:
Katarína Mosnáková Bagľašová je známa aj ako skvelá folkloristka a interpretka nádherných ľudových piesní vojvodinských Slovákov. Na vernisáži výstavy slovenských insitných maliarov zo Srbska (11. decembra 2019 v Dvorane Ministerstva kultúry SR) ju na harmonike sprevádzal Ondrej Druga, mimochodom, syn Zuzany Drugovej.

Na snímkach vo fotogalérii:

Zuzana Drugová z Metodického centra UMB v Banskej Bystrici s galeristom a majiteľom Galéria Babka v Kovačici Pavlom Babkom počas vernisáže v Bratislave.

Zuzana Drugová počas moderovania vernisáže v Dvorane MK.

Katarína Mosnáková Bagľašová je aj plodnou autorkou kníh pre deti: jednu z nej krstila na bratislavskej Bibliotéke v novembri 2017 v spoločnosti básnika a esejistu Ľubomíra Feldeka.

Katka Mosnáková Bagľašová je každoročnou speváckou ozdobou Krajanského dvora i Krajanskej nedele počas Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Na zábere v spoločnosti Ľuda Pomichala, moderátora programov Krajanského dvora.

Katarína Mosnáková v sprievode Ondreja Drugu počas vernisáže komplexnej výstavy slovenských insitných maliarov zo Srbska v decembri 2019 v Bratislave.

Foto: Ľudo Pomichal (4), Ondrej Benka (1)