Kampaň Voľby zo zahraničia úspešná

Slováci v zahraničí- voliči sú zatiaľ najaktívnejší v novodobých dejinách Slovenska. Záujem voliť v marcových parlamentných voľbách prejavilo celkom 728 Slovákov s trvalým pobytom v zahraničí. "Sedemnásť žiadostí bolo neúplných a štyri elektronické žiadosti prišli po termíne," informovala médiá hovorkyňa miestneho úradu Bratislava-Petržalka Mária Grebeňová-Laczová s tým, že všetky údaje voličov sa ešte stále spracovávajú.

Aj keď celkové čísla budú známe až po marcových parlamentných voľbách, vyzerá to tak, že počet záujemcov o hlasovanie narástol o tretinu. Naznačila to polnoc z piatka na sobotu. Poslednú emailovú žiadosť o voľby zo zahraničia zaznamenali emailové servery v Petržalke 20. januára presne 23.40, teda 20 minút pred uplynutím lehoty. Posledný email bol z Budapešti.

Kým v roku 2010 prišlo od Slovákov, ktorí majú trvalý pobyt mimo Slovenska 572 žiadostí, tohto roku je ich 728, teda o 34 percent viac. Prvé čísla naznačujú, že sa zvýši aj celkový počet voličov zo zahraničia. Z približne 450-tisíc ich v roku 2006 volilo takmer 3 a pol tisíc, o štyri roky neskôr takmer 6-tisíc. Ak percento nárastu ostane, tohto roku by zo zahraničia malo voliť okolo 8-tisíc občanov.

Ako povedal Milan Vetrák, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí: „ Veľké čísla robia skôr Slováci, ktorí si nechali trvalý pobyt na Slovensku. Múdrejší budeme naozaj až po voľbách, keď bude hotové štatistické vyhodnotenie. V každom prípade je to už teraz možné považovať za úspech vďaka celosvetovej kampani, do ktorej sa po prvý raz zapojil aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí."

Miestny úrad Bratislava- Petržalka eviduje voličov z rôznych krajín. Okrem Európy sú medzi nimi aj USA, Japonsko, Kanada, Austrália, Mexiko, Spojené arabské emiráty, Južná Afrika, Keňa či Barbados.