Komunikácia so slovenským zahraničím prostredníctvom internetu aj s účasťou krajanov-expertov z celého sveta ochotných podieľať sa na tvorbe krajanského superportálu

 


V pondelok a utorok (10. a 11. októbra 2011) sa na odbornom seminári s názvom Slovenské prepojenie / Slovak Connection zídu na podnet predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milana Vetráka tvorcovia významných internetových portálov a web-stránok, ktoré založili a spravujú Slováci v rozličných častiach sveta.
Pozvanie do Bratislave prijali Andrej Bučko z Austrálie, Igor Kruták z Českej republiky, Imrich Fuhl z Maďarska, Štefan Bujalka z Nemecka, Maroš Karabinoš z Írska, Jozef Starosta z Kanady, Peter Petrík z USA, Milina Sklabinská zo Srbska a ďalší experti, ktorí sa priamo alebo na diaľku prepoja s ostatnými – k takýmto patria Pavel Surový, Vladimír Dolinay alebo Andrej Macko zo Švajčiarska.
ÚSŽZ organizuje odborný seminár tiež v spolupráci s platformou New Generation Leaders of Slovakia (NGLS), ktorú budú reprezentovať Ivana Sendecká ako šéfka tejto platformy a viacerí web-portálový experti, akými sú František Milec, Ján Jaďuď, Boris Šebošík, Adriana Lukáčová a Radovan Debnár. Podujatia sa zúčastnia aj zástupcovia Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a vybraných slovenských médií, medzi inými šéfredaktor časopisu Cestovateľ Ľubomír Motyčka alebo redaktorka Hospodárskych novín – HN online Mária Mlaková.


Odborný seminár je podujatím, na ktorom chcú zúčastnení experti – Slováci z celého sveta hľadať spoločne riešenie na zlepšenie komunikácie medzi Slovenskom a slovenským zahraničím a v podobe vytvorenia krajanského superportálu prevádzkovaného ÚSŽZ nadviazať na úspešný projekt zaniknutého časopisu s názvom Slovenské zahraničie, ktorý ÚSŽZ vydával do roku 2010. Ako sa vyjadril budúci šéfredaktor portálu Slovenské zahraničie Dušan Mikolaj: „Už druhý rok absentuje centrálny komunikačný uzol, v ktorom by ÚSŽZ udržiaval pravidelný mediálny kontakt so Slovákmi žijúcimi v zahraničí. Potrebujeme sa preto rozhodnúť, či sa vrátiť k časopiseckému modelu, alebo začať formovať internetový portál. Viacerí sa prikláňame k elektronickej forme aktuálneho informovania a vzájomnej komunikácie so slovenským svetom. Očakávame, že obsah portálu bude príťažlivý tak pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj pre domáce médiá a širokú verejnosť.