Kovačické snívanie Zuzany Holúbekovej v Starej Turej

Keď na Slovensko zavíta čaro témy, pestrosť farieb a nadčasové fantastično ako príbeh o dobrom a krásnom svete – a to všetko i viac obsahuje v sebe kovačický kumšt insitných umelcov – zakaždým sa duša návštevníka akoby zaodela do sviatočného, najmä však jedinečne prívetivého šatu. Nebude tomu inak ani v utorok 12. apríla 2016, keď sa o 17.00 h v Dome kultúry Javorina v Starej Turej vernisážou otvorí 42. samostatná výstava Zuzany Holúbekovej.

Autorka patrí k popredným predstaviteľom súčasnej maliarskej insity veľhlasnej kovačickej školy. Tentoraz pozýva na svoju ďalšiu samostatnú výstavu, ktorej témou je – ako to už aj názov napovedá – „večná téma“ – motívy snívania vo všetkých jeho podobách.

Výstava potrvá do 18. apríla 2016.

 

Zuzana Holúbeková

(Kovačica, 1955)


Gymnázium ukončila v rodnom meste, následne absolvovala Vyššiu školu pre sociálnych pracovníkov v Belehrade. Ako uvádza webová stránka Galérie Babka, obľúbenými maliarskymi motívmi Zuzany Holúbekovej sú slnečnice, žitné polia, hrozno, akty, erotika. Po prvýkrát vystavovala v rámci kolektívnej výstavy v roku 1983. Prvú samostatnú výstavu mala v roku 1999 v Kultúrno-informačnom centre v Skopiji. Mala niekoľko samostatných výstav a vystavovala aj v rámci veľkého počtu kolektívnych výstav doma a v zahraničí. Etnografické múzeum v Bratislave má fond pozostávajúci z 25 obrazov tejto autorky. Od roku 1999 vedie vzdelávací projekt – školu národného maľovania pre deti. Na Slovensku sa Zuzana Holúbeková prezentuje v ostatných rokoch pravidelnými samostatnými výstavami.