Kumšt Pavla Popa, výnimočného výtvarníka z radov Slovákov v Srbsku, zaujme na Bratislavskom hrade v nadčasových etudách jeho obrazov

Výtvarné umenie Slovákov žijúcich a tvoriacich v krajanských komunitách je neoddeliteľnou súčasťou bohatstva našej národnej kultúry. O to viac, ak je v ňom slovenská podstata skrze umeleckú identitu skĺbená v príbehu odvinuvšieho sa prvými skicami vo vysokoškolskom ateliéri v matke slovenských miest. Keď je totiž reč o tvorbe Pavla Popa, rodáka zo Starej Pazovy (nar. 1. 12. 1948), v jej bezmála polstoročnej esencii sa významne prelínajú tvary, farby, odtiene a tiene, najmä však hĺbka presvedčivých filozoficko-estetických a humanistických nadčasových premýšľaní, ktoré si v zobrazení svojich grafických etúd osvojil a potvrdil ešte v čase svojich štúdií  na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Autorský rukopis Pavla Popa práve tu (štúdiá ukončil v roku 1975) vypravili do umeleckého sveta krehkými vnuknutiami také výtvarné veličiny, akými boli majstri Vincent Hložník, Orest Dubay a Albín Brunovský. Skvie sa v tom aj kus symboliky, že po životnom jubileu – sedemdesiatke – sa Pavel Pop do Bratislavy vracia. Pričom impozantne, s pompou a zajedno aj s pokorou, pretože 22 veľkoplošných obrazov stvárňujúcich večitý umelecký odkaz a nevšednosť príbehov jeho svetových predchodcov, akoby načrtávalo tichú bohému jadrného Slováka tvoriaceho v jedinečnej „naddunajskej“ atmosfére jeho ateliéru nad útesom Petrovaradínskej pevnosti Nového Sadu.

Spoločnosť Artem a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí si milovníkov nekonvenčného a inšpiratívneho výtvarného umenia dovoľujú pozvať na výstavu s názvom POCTA MAJSTRA MAJSTROM (z prierezu rovnomenného  cyklu Pavla Popa), ktorej vernisáž sa uskutoční v stredu 13. marca 2019 o 18.00 h v reprezentačnej galérii Západnej terasy Bratislavského hradu. Na slávnostnom uvedení výstavy sa zúčastní aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý 18. januára 2019 ocenil umelecký prínos Pavla Popa pre slovenskú kultúru a slovenský krajanský svet  Pamätnou medailou ÚSŽZ.

Kurátormi výstavy sú Vladimír Valentík, výtvarný kritik a PhDr. Ľuboslav Moza, PhD., člen Európskej akadémie vied a umení. V rámci vernisáže výstavy Pocta majstra majstrom (22 umeleckých stvárnení veľkých rozmerov z cyklu obrazov, ktorý je venovaný popredným svetovým výtvarným umelcom) bude premiérovo predstavená výtvarná monografia Pavel Pop z edície SlovArt Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov, ktorej autorom je popredný srbský výtvarný kritik Sava Stepanov. V kultúrnom programe počas vernisáže vystúpi Mgr. Art. Barbora Botošová.

Na vernisáži sa osobne zúčastnia Vladimír Valentík, výtvarný kritik zo Srbska, Anna Chrťanová Leskovac, riaditeľka Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov z Nového Sadu, ako aj manželka umelca Pavla Popa pani Nataša Milenovićová z Nového Sadu.

Výstava diel Pavla Popa POCTA MAJSTRA MAJSTROM potrvá do 16. apríla 2019.

 

Na titulnej fotografii:

Pavel Pop vo svojom ateliéri v Novom Sade, december 2016.

Na snímkach vo fotogalérii:

V ateliéri Pavla Popa.

Ján Varšo, predseda ÚSŽZ, a Anna Chrťanová Leskovac, riaditeľka ÚKVS, v spoločnosti Pavla Popa v jeho ateliéri.

Pavel Pop s manželkou Natašou a Annou Chrťanovou Leskovac počas prijatia našich krajanov na pôde Veľvyslanectva SR v Belehrade v decembri 2016.

FOTO: ĽUDO POMICHAL