Letná škola žurnalistiky pre krajanov 2015 v Bratislave – tvorivý týždeň redaktorov médií Slovákov žijúcich v zahraničí

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v spolupráci s Katedrou žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave organizuje v tomto roku v poradí už 9. ročník  Letnej školy žurnalistiky – tvorivého poduajtia pre krajanov, ktorí pôsobia v tlačových, elektronických a intenetových médiách. Už tradične sa podujatie uskutoční v Bratislave na pôde partnerskej Katedry žurnalistiky FiF UK, tentoraz v dňoch 16. – 24. augusta. Letnú školu žurnalistiky pre krajanov 2015 otvorí v pondelok 17. augusta na pôde FiF UK dekan fakulty Jaroslav Šušol, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík a vedúca Katedry žurnalistiky FiF UK Svetlana Hlavčáková.

V tomto roku sa zídu pri Dunaji v inšpiratívnoch duchu krajanskí žurnalisti a spolupracovníci médií Slovákov žijúcich v zahraničí z piatich krajín – Chorvátska, Nemecka, Rumunska, Ruska a Srbska. Pätnásť účastníkov absolvuje kurzy vedené pedagógmi katedry žurnalistiky, zamerané na aktuálnu mediálnu scénu. Zároveň si budú rozvíjať svoje jazykové schopnosti a žurnalistické zručnosti.

Tohtoročná Letná škola žurnalistiky 2015 je zameraná na 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, preto sa v tomto duchu budú niesť tak prednášky, ako aj workshopy a praktická tvorba rodákov-novinárov. Novinársky a spoločenský prínos Ľudovíta Štúra rozvinú aj exkurzie do slovenských verejnoprávnych médií či návštevy pamätných miest spojených so štúrovcami (Bratislavský hrad, Modra, Devín, Uhrovec). Účastníci kurzu spolu s pedagógmi pripravia tiež zborník zameraný na jubilejný rok Ľudovíta Štúra, ako aj televízne, rozhlasové a printové novinárske prejavy. Certifikát o absolutóriu Letnej školy žurnalistiky 2015 im bude udelený na záver celého podujatia v Moyzesovej sieni, kde sa bude konať slávnostný ceremoniál. Zúčastnia sa ho okrem krajanov-novinárov aj absolventi tohtoročného 51. ročníka Studia Acadamica Slovaca – Letnej školy slovenského jazyka a literatúry pre cudzincov.

V médiách Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí – tak na úradnom webe, ako aj portáli slovenskezahranicie.sk, vás budeme o aktivitách, podujatiach, stretnutiach s inšpiratívnymi ľuďmi  a nepochybne zaujímavých výstupoch z diania počas celého týždňa Letnej školy žurnalistiky pre krajanov 2015 priebežne informovať slovom i obrazom.

 

Na titulnej fotografii:

Letná škola žurnalistiky pre krajanov 2014: v evanjelickom cintoríne v Banskej Štiavnici pri spomienkovom náhrobnom kameni Maríny Pischlovej – múzy štúrovského básnika Andreja Sládkoviča.

Na símkach vo fotogalérii:

Sekvencie z Letnej školy žurnalistiky pre krajanov 2014 v Bratislave.

 

FOTO: ĽUDO POMICHAL