M.Lajčák odhalil vo Veľkom Bereznom pamätnú tabuľu M. R. Štefánikovi

Slováci v Zakarpatsku, uctievajúci si niekoľkými generáciami rešpekt k osobnosti i posolstvám slovenskosti, ktoré zosobňoval Generál Milan Rastislav Štefánik, zažili 15. novembra vo Veľkom Bereznom slávnostný okamih. Jednému z najvýznamnejších reprezentantov Slovákov doma i naprieč svetom vďaka úsiliu Užhorodského spolku Slovákov odhalili na jednej z budov V. Berezného (sídlo mestského typu v Zakarpatskej Ukrajine leží na rieke Uh neďaleko hraníc so Slovenskom a žije v ňom viac ako 6,5-tisíc obyvateľov) pamätnú tabuľu. Jej realizáciu finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Nevšednosť chvíle a prienik slovenskej histórie, ku ktorej sa skrze odkaz M. R. Štefánika hlásia aj Slováci v Zakarpatsku, znásobila prítomnosť podpredsedu vlády SR a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka, ktorý pamätnú tabuľu odhalil. Na akte sa zúčastnili aj JE Pavol Hamžík, veľvyslanec SR na Ukrajine, Jana Burianová, generálna konzulka SR v Užhorode, ako aj predstavitelia oblastných, mestských a miestnych ukrajinských politických orgánov a inštitúcií. O myšlienke, prečo si práve takýmto spôsobom chceli Slováci v Zakarpatsku sprítomniť pamiatku, dosah i veľkosť Milana Rastislava Štefánika, muža, ktorý celý svoj plodný život zasvätil slovenskej veci, informoval účastníkov slávnostného aktu Ivan Latko, predseda Užhorodského spolku Slovákov.

V rámci svojho pracovné dňa na Ukrajine M. Lajčák slávnostne otvoril Honorárny konzulát Slovenskej republiky vo Veľkom Bereznom, ktorý je v poradí druhým honorárnym konzulátom SR na Ukrajine. Minister v Užhorode navštívil aj 4. všeobecnovzdelávaciu školu s vyučovaním slovenského jazyka, ktorá je jediná svojho druhu na Ukrajine a stretol sa s predstaviteľmi krajanských združení, s ktorými diskutoval o aktuálnych problémoch a potrebách krajanov žijúcich na Ukrajine.

Foto: USS, MZV