Milan Kňažko po nežnej revolúcii navrhoval odsúdiť Biľaka

Po nežnej revolúcii mal nasledovať akt spravodlivosti, povedal Milan Kňažko, jedna z hlavných tvárí novembra 1989.  Lídri nežnej revolúcie sa podľa Kňažka dohodli, že keď do nich komunistickí papaláši nestrieľali, oni ich nebudú vešať. Dnes je však presvedčený, že niektorých bolo treba odsúdiť. V deň 25. výročia novembrových udalostí 1989 o tom v exkluzívnom rozhovore o súvislostiach Novembra ´89 a jeho posolstvo pre dnešok, ktorý pripravila agentúra SITA, hovorí MILAN KŇAŽKO, jeden z kľúčových tribúnov „nežnej revolúcie“. Materiál uverejnila na svojom portáli denník PRAVDA.

„Ja som napríklad navrhoval, aby sme Biľaka (Vasiľ Biľak, člen ÚV KSS, pozn.) odsúdili na 150 rokov a po dvoch mesiacoch, aby sme ho prepustili. To nemal byť akt pomsty, ale mal nasledovať akt spravodlivosti. Oficiálne sme mali zaujať k tomu stanovisko, toto je minulosť, toto boli zločiny, tento zradil republiku, zaslúži si naše opovrhnutie a to je všetko. Nech si ďalej okopáva paradajky v tom svojom skonfiškovanom baraku,“ tvrdí pre agentúru SITA Milan Kňažko.

Toto sa poľa neho nestalo a doteraz nevieme, čo je správne a žijeme v akejsi právnej dezorientácii. „Na to nadväzujú ďalšie veci, ktoré deštruujú právne vedomie. Niekto unesie prezidentovho syna, potom sa omilostí z pozície svojej dvojfunkcie,“ myslí si M. Kňažko. Dôsledkom je podľa neho aj to, že eštebáci, ktorí terorizovali ľudí, sú dnes starčekovia s niekoľkonásobne vyššími penziami, ako majú prenasledovaní. „A súčasná kamarila sa na to pokojne díva. To je strašne nespravodlivé,“ dodáva.

 

SPOMIENKY M. KŇAŽKA NA NOVEMBER 1989

PRE AGENTÚRU SITA

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA:

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/336589-knazko-po-neznej-revolucii-navrhoval-odsudit-bilaka/