Mňamky našej mamky

S blížiacim sa koncom fašiangového obdobia zorganizovala v sobotu 11. februára pražská Obec Slovákov spolu s folklórnym súborom Limbora už tradičný fašiangový spoločenský večer, ktorý sa konal v Dome národnostných menšín na pražských Vinohradoch.

Vzhľadom na finančnú krízu sme volili tzv. „low cost“, čiže nízkonákladovú verziu a tak každý hosť si priniesol niečo zo svojej domácej produkcie, a takto prispel na spoločný stôl. Akcia v sebe spojila 3 atribúty, a to veselosť fašiangu ako takého, a zároveň blížiaci sa jeho koniec a v neposlednom rade tradičnú ochutnávku fašiangových špecialít pomenovanú ako „Mňamky našej mamky“. Fašiangového večera sa zúčastnilo vrátane účinkujúcich zhruba 80 ľudí, čo považujeme za veľký úspech a najviac nás teší, že 90 % hostí tvorili mladí ľudia. Tí nám neustále dokazujú, že majú folklór radi.

Hneď na začiatku sa folklórny súbor Limbora predstavil tanečnými vystúpeniami charakterizujúcimi slovenské regióny v tanci, piesni a tradičnom kroji. Tanečný súbor sprevádzala a celý večer nám do tanca hrala živá ľudová hudba. Súčasťou programu bolo i krátke vystúpenie FS Limbora, symbolické pochovanie basy, ktoré bolo pre mnohých z mladých účastníkov jedinečným a veľmi vtipným zážitkom o zvykoch našich starých rodičov, ktoré sú dnes už pomerne zriedkavé.

Po tomto kultúrnom programe už nasledovala voľná zábava. Niektorí hostia poňali túto tancovačku naozaj fašiangovo a dorazili so škraboškami a inými fašiangovými atribútmi. Priateľské debaty pri poháriku vína, príjemná ľudová hudba a chuť zabávať sa rýchlo priviedla predovšetkým mladých na tanečný parket.

Po tanečných a speváckych výkonoch prišli každému vhod prinesené domáce sladké a slané dobroty či zahnanie smädu domácou pálenkou alebo vínkom. Úlohou tejto gastronomickej stránky fašiangovej zábavy bolo predstaviť ostatným z iných oblastí tradičné regionálne pečené špeciality. Podobne ako v minulosti, i tentoraz sa na bohato prestretom stole objavilo množstvo slaných a najmä sladkých pokrmov od Božích milostí, cez pagáčiky, štrúdle, rolády a rôzne koláče. A keďže chceme prostredníctvom našich akcií nielen spoznávať iné regióny, ale chceme si aj navzájom niečo predávať a učiť sa jedny od druhých, vyzbierali sme zopár receptov, s ktorými sa v ďalších číslach radi podelíme i s našimi čitateľmi.

Monika Lungová, členka výboru OS v Prahe

Foto: Eva Kostrišáková, predsedníčka OS v Prahe