Na jachtárskej regate Global Ocean Race aj slovenská trikolóra a logo ÚSŽZ

V nedeľu 25. septembra 2011 odštartuje zo španielskeho prístavu Palma de Mallorca na svoju 10-mesačnú púť jedna z najprestížnejších i najnáročnejších jachtárskych regát Global Ocean Race 2011/2012. Adrenalín námorného jachtingu, nástrahy vĺn a nevyspytateľnosť vetra, tímovú súdržnosť posádky a v dobrom chytľavé dobrodružstvo „morských vlkov“ precíti počas okružnej plavby okolo sveta so zastávkami a spustenými kotvami na štyroch kontinentoch aj Marco Nannini, turínsky rodák, pritom však Slovák žijúci v zahraničí a slovenský štátny občan, hrdo sa hlásiaci k svojmu slovenskému pôvodu a so šarmom tvrdiaci, že sám seba považuje za Slováka i Taliana rovnakými dielmi…

Jachta v triede Class40, s ktorou Marco túži s úspechom a v zdraví finišovať po trase a zastávkach v Kapskom meste, Wellingtone, Punta del Este a Charlestone na budúci rok v Palma de Mallorca, je ozdobená okrem značiek sponzorov a podporovateľov aj partnerským logom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Marco Nannini, úprimne prejaviac svoj vzťah k Slovensku a k svojim koreňom, vypláva na regatu s dĺžkou 30-tisíc míľ takto od španielskych brehov aj s posolstvom – upomienkovými darčekmi, knihami, učebnicami a ďalšími artefaktmi slovenskosti pre našich krajanov v južnom cípe Afriky, na Novom Zélande, Uruguaji a USA.

"Marco

Marco Nannini pred vztyčovaním slovenskej zástavy na jeho lodi v tričku s logom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Marco Nannini, 33-ročný manažér v oblasti bankových investícií, pracovne pôsobí od roku 2004 v Londýne. Zamiloval si tu námorný jachting, a tak po viacerých úspešných regatách v uplynulých rokoch, napne plachty lode v triede Class40 a spoločne so svojim „parťákom“, 55-ročným Britom Paulom Peggsom, sa odpichne od španielskych brehov. Posádka sa bude plaviť pod slovensko-talianskou vlajkou, a tak už v utorok 20. septembra obaja – Marco i Paul – počas milej slávnosti v prístave v prítomnosti riaditeľa pretekov Josha Halla a šéfa komunikácie Oliwera Delwara za asistencie a potlesku skupinky slovenských krajanov, vztyčovali na sťažeň lode slovenskú trikolóru s dvojkrížom. Navyše, jachtu bude počas plavby zdobiť aj logo Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý týmto partnerstvom potvrdil motiváciu prostredníctvom výnimočného športového výkonu Marka Nanniniho vyslať posolstvo našim krajanom v krajinách, v ktorých budú kotviť účastníci regaty Global Ocean Race 2011/2012, že ich domovina ich nestráca zo zreteľa, a hoci aj nevtieravou formou „knižného pohladenia“ v nich chce aspoň na okamihy vyvolať emotívne prepojenie so Slovenskom.

"marco

Dvaja muži na jednej lodi: Brit Paul Peggs (vľavo) a turínsky rodák, pritom Slovák žijúci a pôsobiaci v Londýne, Marco Nannini. 

„Sme radi, že aj takouto nevšednou formou sa Slovensko s jeho symbolmi a farbami môže prostredníctvom nášho krajana žijúceho v zahraničí, športovca so slovenskou krvou i duchom, prezentovať na plavbe okolo sveta. Oceňujem mimoriadnu ústretovosť všetkých slovenských zastupiteľských úradov a vrcholných diplomatov v Juhoafrickej republike, Austrálii a Novom Zélande, v Argentíne a Uruguaji ako aj v Spojených štátoch, ktorí so záujmom reagovali na podnety nášho úradu a v plánovaných zastávkach regaty vytvoria pre Marka Nanniniho všetky podmienky na to, aby našim krajanom, žijúcim v spomínaných štátoch, odovzdal dary. Ich finančnú hodnotu vysoko prekračuje morálno-duchovný, kultúrny, a ľudský aspekt neveľkých balíčkov, ktoré naloží v týchto dňoch Marco do podpalubia svojej lode v španielskom prístave Palma de Mallorca. Zväčša ich totiž tvoria knihy, učebnice slovenčiny, ako aj reálie o Slovensku – teda živá reč jazyka, ktorý Slovákov dokáže najvrúcnejšie spojiť v každom kúte sveta. Aj preto sa náš úrad rozhodol dať svoje meno i logo v ústrety 10-mesačnému putovaniu šírymi morami, ktoré okrem športovej sebarealizácie účastníkov regaty v prípade Marka Nanniniho nesie aj emotívny rozmer človeka, nezabúdajúceho na svoju prináležitosť k Slovensku a k ďalším slovenským krajanom, žijúcim vari v každom kúte sveta,“ vyznal sa na margo partnerskej účasti Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí v regate prostredníctvom posádky Nannini – Peggs jeho predseda Milan Vetrák.

"marco

Logo Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí na jachte, ktorá v nasledujúcich 10 mesiacoch obopláva celý svet vďaka posádke Marco Nannini – Paul Peggs.

Markovi Nanninimu, ako aj ostatným účastníkom náročnej regaty želáme iba priaznivé vetry do plachiet, ich športové výkony a zážitky budeme sledovať a sprostredkovávať priebežne tak na úradnom webe ÚSŽZ, ako aj na Facebooku.

Ďalšie informácie o regate Global Ocean Race 2011/2012 a o M. Nanninim nájdete na internetových stránkach www.globaloceanrace.com a www.marconannini.com  
 

"marco

Na lodi Marka Nanniniho od utorka 20. septembra 2011 veje v španielskom prístave Palma de Mallorca aj slovenská trikolóra. Už v nedeľu 25. septembra sa posádka Nannini – Peggs vydá na ďalekú plavbu…