Naši a svetoví na RTVS: choreograf a tanečník Lukáš Timulák

Čo to je, čo mladých slovenských umelcov ťahá do krajiny veterných mlynov? Voľnosť krajiny? Výborné podmienky? Aj o tom choreograf a tanečník Lukáš Timulák, ktorý už viac ako 10 rokov pôsobí v Holandsku, porozprával Ľubici Hargašovej, redaktorke Rádia Slovensko RTVS, v pravidelnom cykle Naši a svetoví.

Je držiteľom svetových ocenení za tanec, aj choreografiu. Prvé získal už počas štúdia na Akadémii klasického tanca princeznej Grace v Monaku, ďalšie ako člen prestížneho Holandského tanečného divadla Haagu. Už sa osamostatnil a dnes žnú úspechy na svetových scénach jeho práce. Choreograf a tanečník Lukáš Timulák, navonok nenápadný, tichý, plachý, ale keď ho vidíte na javisku, jeho umenie vám doslova až vyráža dych. Počas krátkeho pobytu na Slovensku prijal pozvanie od Ľubice Hargašovej na kus reči.

Stiahnuť audio súbor

 

Lukášovi Timulákovi od jeho tínedžerských rokov tlieska svet. Mohol žiť a pracovať v hociktorej krajine, on si však vybral holandský Haag. Prečo práve túto krajinu?

Stiahnuť audio súbor

 

Tak, taký je Lukáš Timulák – pri osobnom kontakte nenápadný, tichý, plachý, ale jeho tanec a choreografia pôsobí na vás opačne. Preto ho pozná celý svet, len my o ňom vieme tak málo. Aj preto je viac ako dobre, že ho v rubrike Naši a svetoví na okruhu Rádia Slovensko RTVS priblížila Ľubica Hargašová.