Naši a svetoví na RTVS: hudobný skladateľ Peter Machajdík

Je mimoriadne šarmantný, už pri prvom podaní ruky máte dojem, že sa poznáte už dlhé roky. A taká jej aj jeho hudba – príjemná, lahodná, niekedy jemne burcujúca. Takto charakterizuje Ľubica Hargašová, redaktorka Rádia Slovensko RTVS, hudobný skladateľa Petra Machajdíka, jej ďalšieho hosťa v pravidelnej nedeľňajšej relácii Naši a svetoví.

Peter Machajdík niekoľko rokov žije a tvorí v Nemecku. Ako sa odvíjala jeho tvorba, až napokon zakotvil v krajine, ktorá dala v minulosti, ale aj v prítomnosti svetu špičkových hudobných majstrov vrátane skladateľov?

Stiahnuť audio súbor

Diela Petra Machajdíka majú vo svojom repertoári, ako sme počuli, mnohí hudobníci zvučných miest, sú súčasťou programu aj mnohých festivalov, ale ak sú za morom, nikdy neprijme pozvanie na žiadne podujatie. Nemá rád lietanie, radšej dáva prednosť autu alebo vlaku. Aký je ešte nás dnešný hosť? Po kom zdedil talent?

Stiahnuť audio súbor

Dnes sme vám v rubrike Naši a svetoví spolu s Ľubicou Hargašovou predstavili hudobného skladateľa Petra Machajdíka, ktorý doteraz pôsobil v Nemecku, ale sťahuje sa k susedom do Rakúska a možno si nájde trvalé miesto aj doma.

 

O Petrovi Machajdíkovi čítajte aj na portáli denníka PRAVDA:

http://kultura.pravda.sk/hudba/clanok/37641-machajdik-netvorim-duchovnu-hudbu-ale-hladam-zmysel/

 

FOTO: BHS