Naši a svetoví: Norbert Werner pôsobí na Stanfordskej univerzite v Kalifornii

Počas základnej školy vraj nebol dobrý žiak. Trojky na vysvedčení mu trochu bránili podať si prihlášku na Gymnázium v Rožňave. Na nátlak mamy to urobil a dnes je Dr. Norbert Werner úspešným vedcom v Ústave časticovej astrofyziky a kozmológie na Stanfordskej univerzite v Kalifornii. A jeho meno je úzko spojené s objavom kozmickej pavučiny.

Ako sa mladý Rožňavčan dostal z rodného mesta, cez Košice, kde vyštudoval vysokú školu, do Holandska a odtiaľ do USA? S Ľubicou Hargašovou, redaktorkou Radia Slovakia International RTVS a autorkou cyklu Naši a svetoví vysielaného každú nedeľu na okruhu Rádio Slovensko, sa stretli v útulnej kaviarni v Brne po prednáške pre študentov, ktorých zaujíma astrofyzika.

Stiahnuť audio súbor

Mladý moderný muž, astrofyzik RNDr. Norbert Werner, rodák z Rožňavy, po úspešnom pôsobení na univerzite v holandskom Utrechte dostal šancu vedecky pracovať v Ústave časticovej astrofyziky a kozmológie Stanfordskej univerzity v Kalifornii.

Stiahnuť audio súbor

Astrofyzik RNDr. Norbert Werner odhaľuje tajomstvá vesmíru, ale keby ste sa ho opýtali, či vedec, ako je on, verí v Boha – jeho odpoveď by bola jednoznačná. Doslova citujeme: „Áno, Boh je pre mňa zdrojom lásky. A viera je podľa môjho názoru predovšetkým o láske, o porozumení, o súcite, o hodnotách."