Naši a svetoví: Táňa Buijs Vitková – architektka v Amsterdame

Vyrastala v rodine architektov – otec ing. architekt Jaroslav Vitek sa podpísal pod mnohé stavby kúpeľných centier na Slovensku, mama Eva sa skôr špecializuje na interiér. Táňa sa chcela venovať umeniu, ale osud rozhodol inak. Pokračovala v rodinnej tradícii. Ale hneď po skončení školy, ešte pred novembrom 1989, odišla z rodnej Bratislavy, aby spečatila svoju lásku s Holanďanom svadbou.

Dnes je Táňa Buijs Vitková uznávanou architektkou v Amsterdame. Ale domov chodí veľmi často. Aj keď len na niekoľko hodín, tak ako počas tohto leta. V Bratislave sa s ňou stretla Ľubica Hargašová, redaktorka Rádia Slovensko RTVS a autorka obľúbeného cyklu Naši a svetoví.

Stiahnuť audio súbor

 

Táňa vraj veľmi precízna a veľká punktičkárka, keď bola malá, doma ju volali „a sama", lebo vždy všetko chcela robiť sama. Nuž a to jej zostalo doteraz. Prezradila nám to do telefónu mama Ing. architektky Táne Buijs Vitkovej, Slovenky, ktorá v roku 1988 odišla za svojou láskou do Holandska a žije tam dodnes. Je to veľmi štíhla, mimoriadne mladistvo vyzerajúca žena, nikto by nepredpokladal, že je matkou troch dcér…

Stiahnuť audio súbor

 

Tak aj taká je Ing. architektka Táňa Buijs Vitková, odborníčka, ktorá nemá v Holandsku núdzu o zaujímavé ponuky. Bolo by ich aj viac, ale to by musela cestovať do vzdialenejších miest a pre ňu je predsa rodina na prvom mieste.