Naši a svetoví v RTVS: huslista Henrich Tatar

Hru na husle študoval na Slovensku, v Poľsku aj vo Švajčiarsku, dokonca tam získal aj vysokoškolský diplom. Keď mal Henrich Tatra, pretože o ňom je reč – 20 rokov, bol koncertným majstrom vo svetovo uznávaných mládežníckych orchestroch vo Francúzsku. Neskôr pod taktovkou slávnych dirigentov účinkoval v európskych metropolách i v Kanade.

Dnes mu môžete najčastejšie tlieskať v japonských mestách, či Singapure, lebo huslista Henrich Tatar je už 15 rokov členom japonského orchestra Sendai Philharmonics, v meste Sendai, ktoré tiež pocítilo ničivé zemetrasenie v roku 2011. Práve bol spolu s manželkou na Slovensku, čo využila Ľubica Hargašová, redaktorka Rádia Slovensko RTVS a autorka cyklu Naši a svetoví..

Stiahnuť audio súbor

 

Pred 15 rokmi pozvali mladého huslistu Henricha Tatara, čerstvého absolventa prestížnej hudobnej školy vo Švajčiarku, hosťovať do Japonska. Je tam dodnes. Ale na Slovensko chodí veľmi rád. Bol tu aj teraz, za sebou už má niekoľko koncertov a čakajú ho ďalšie.

Stiahnuť audio súbor

 

O Henrichovi Tatarovi je známe, že rád spolu s manželkou Junko Kinoshita rád vystupuje na charitatívnych koncertoch v Sendai, Tokiu, Yokohame, Singapure, ale v jeden augustový podvečer mali spoločný charitatívny koncert aj v Henrichovej rodnej Nitre. Konečne mu mohli zatlieskať aj jeho príbuzní a priatelia. Pri rozlúčke Ľubici Hargašovej prezradil, že sa na koncert nesmierne tešil.