Naši a svetoví v RTVS: Roman Lazík

Keď nie je vo Viedni, tak práve vystupuje na prestížnych európskych, aj svetových baletných scénach. Domov nechodí často a keď príde, zastaví sa v Bratislave v rodičovskom byte len na chvíľu a pokračuje na východ. Aj na stretnutie do rozhlasu prišiel rovno z chaty, ktorú má uprostred panenskej prírody. Vraj tam chodil od svojich 14 rokov a neskôr aj so svojou manželkou a svokrovcami, dnes tam chodí len sám, alebo sem-tam zoberie aj priateľov. Prvý sólista baletu vo Viedenskej štátnej opere Roman Lazík bol hosťom redaktorky Rádia Slovensko RTVS Ľubice Hargašovej v pravidelnej nedeľnej relácie Naši a svetoví.

 

Stiahnuť audio súbor

 

Roman Lazík je vynikajúci tanečník, charizmatický človek, ale sám pripúšťa, že dôležité je, kto vám šéfuje a ako vás inšpiruje. Kto ho už videl tancovať, môže potvrdiť, že pohľad na jeho výkon je vždy fascinujúci. Je dobrý, ale aj vďaka tomu, že mal vždy šťastie na kvalitných šéfov, ktorí na jednej strane žiadali, ale na druhej dôverovali. Dnes má po 30-tke a veľkú chuť stvárňovať aj náročné dramatické postavy. Aj o tom hovoril na stretnutí s Ľubicou Hargašovou.

Stiahnuť audio súbor

 

Prvý sólista baletu vo Viedenskej štátnej opere Roman Lazík denne dostáva ponuky účinkovať na rôznych svetových baletných scénach, vyberá si. Ale keď príde zo Slovenska, nikdy ju neodmietne: „Po prvé sa to nepatrí, nuž a po druhé – doma je doma.“

 

Na fotografii: Roman Lazík v baletnej etude s partnerkou Irinou Tsymbal.

Foto: giornalettismo.com