Naši a svetoví v RTVS: vedkyňa Mária Džunková

Už päť rokov si užíva víkendy na plážach v prímorskom španielskom meste Valencia, ale cez týždeň je od rána do večera zatvorená v laboratóriu a pracuje. Mladá vedkyňa Mária Džunková, odborníčka na sekvenovanie – zostavovanie génov, pracuje vo výskumnom centre v oddelení genomiky a zdravia. Jeden z mimoriadne náročných projektov mala za sebou, a tak mohla prísť na Slovensko.

V Bratislave sa nedávno Mária Džunková stretla s tvorkyňou a redaktorkou cyklu NAŠI A SVETOVÍ Ľubicou Hargašovou. Ich debata sa, prirodzene, odvíjala aj na tému, prečo sa rozhodla rozvíjať svoje odbornéa výskumné ambície práve v zahraničí…

Stiahnuť audio súbor

 

Genetička Mária Džunková pracuje vo Výskumnom ústave v španielskej Valencii, kde sa stretli mladí vedci z 15 krajín sveta zo všetkých kontinentov a pracujú predovšetkým na projektoch zameraných na zdravie človeka.

Stiahnuť audio súbor

 

Toto je súčasný trend mladých vedcov, idú tam, kde je dobrá pôda pre ich výskum. Tak to urobila aj Mária Džunková, ktorá robí dobré meno Slovensku i jeho vede a výskumu v Španielsku.