Ničivá povodeň na Dunaji v roku 1965 brala všetko

Čísla vždy povedia najviac. Keď sa v júni roku 1965 Dunaj na juhu Slovenska celkom zbláznil, narýchlo vyhnal z domovov 53 693 ľudí. Vysťahovaných bolo 46 obcí a tri osady. Voda zaplavila 71 702 hektárov poľnohospodárskej pôdy a ďalších 114-tisíc podmyla. O udalosti v denníku PRAVDA napísla publicistka SOŇA PACHEROVÁ.

S nespútaným živlom 126 dní nepretržite bojovalo 10 979 vojakov z celej vtedajšej ČSSR, škody sa vyšplhali na 18 miliárd Kčs, ťažká technika pri záchranárskych prácach najazdila 1,38 milióna kilometrov, zasahujúce vzdušné sily nalietali 653 hodín…

Aj takto, pripomienkou presnej štatistiky, sa včera pod starobylým bratislavským hradom Devín spomínalo na povodeň gigantických rozmerov, najhoršiu v novodobých slovenských dejinách, od ktorej práve v týchto dňoch uplynie polstoročie. Spomedzi všetkých hrozivých čísiel, ktoré tu zazneli, však jedno predsa len bolo pozitívne. Nula. Akoby zázrakom si táto prírodná katastrofa nevyžiadala ani jedinú ľudskú obeť.

 „Čo mi napadne pri spomienkach na tie časy? Toto!“ prstom si na vlastné oči plné sĺz ukázal Ján Bališ, ktorý vtedy ako 28-ročný policajt tiež zasahoval na Žitnom ostrove. O čom to vlastne bolo? „Len voda, všade voda a samá voda,“ trasúcim hlasom popísal dni, keď sa 15. júna toho roku ráno o 8:30 roztrhla riečna hrádza v Patinciach. A keď o dva dni neskôr, po desiatej predpoludním nasledovala ešte katastrofickejšia prietrž v Čičove.

Na starých a vyblednutých fotografiách pán Bališ ukázal, ako brázdil postihnuté úseky na výkonnej motorke aj v člne, ako smeroval nákladiaky plné obrovských kameňov aj drobného štrku tam, kde voda zúrila najviac. Pamätá sa, že každých 24 hodín sa na hrádzach vystriedalo asi 200 ťažkých vozidiel. Ani to však napokon nestačilo. V kritických miestach museli napokon potopiť aj mohutné vlečné člny. „Nikdy na to nezabudnem. Na to sa jednoducho nedá zabudnúť.“

Ako náčelník ženijného vojska vtedajšej Československej ľudovej armády velil zasahujúcim jednotkám Jiří Brychta, ktorý sa včerajšej spomienky takisto zúčastnil. „Celá naša bývalá republika preukázala obrovské úsilie pri záchrane ľudí a majetku,“ pochvaľoval si. Napriek tomu, že udalosť to bola strašná, stretol v krušných časoch na zaplavenom Žitnom ostrove tisíce obetavcov, našiel si medzi nimi priateľov na celý život. Zdôraznil, že si neskôr rád prečítal aj knižku Rozprával ten kapitán, ktorú o tejto povodni napísal jeden z najznámejších slovenských prozaikov Ladislav Mňačko.

 

Na titulnej fotografii:

Povodeň na Dunaji v roku 1965. Na Žitnom ostrove museli evakuovať až 54-tisíc ľudí.

Foto: archív Pravdy

 

CELÝ ČLÁNOK ČÍTAJTE

NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/358074-niciva-povoden-na-dunaji-v-roku-1965-brala-vsetko/