O slovenské občianstvo prišlo 701 ľudí, riešenie má prísť v tomto polroku

Zákon o štátnom občianstve pripravil za vyše tri roky (od 17.7.2010 do 2.1.2014) o slovenský pas 701 ľudí, z toho 300 mužov a 401 žien. Najviac z nich (284) stratilo slovenské občianstvo pre prijatie českého. O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (137), rakúske (89), britské (60), maďarské (47), americké (17), holandské (13), nórske (11), belgické (7), írske (6), švajčiarske (5), austrálske, francúzske, kanadské, talianske (všetky po 4), islandské, švédske (obe po 2), čínske, dánske, novozélandské, ruské a ukrajinské (všetky po 1). Informáciu pre TASR potvrdil hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík.

Zároveň uviedol, že zákon, ktorý má vyriešiť situáciu so stratou občianstva a vrátiť slovenský pas ľuďom, ktorí oň prišli, je pripravený. Predpokladá, že novela príde na vládu a do parlamentu počas prvého polroka. Keď bude schválená, bude možné získať občianstvo späť, nie však automaticky. „Tí, ktorí o občianstvo prišli, budú musieť oň znovu požiadať,“ povedal Netík. O ďalších detailoch podľa TASR hovoriť nechce. „Budeme sa k nim vyjadrovať až po medzirezortnom pripomienkovaní, keďže tam sa ešte môže návrh zmeniť,“ vysvetlil.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica. Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Počas uplynulých rokov sa objavilo niekoľko pokusov o úpravu tohto zákona, ani jeden však neuspel. Minister vnútra SR Robert Kaliňák avizoval, že vďaka jeho pripravenej norme by už ľudia neprichádzali o slovenské občianstvo, ak prijmú iné. Tí, ktorí oň prišli pre súčasný zákon, by ho mohli získať späť. Minister priznal, že podmienky straty a navrátenia slovenského štátneho občianstva by mali byť podobné ako tie, ktoré sa už v parlamente objavili v poslaneckom návrhu. Opozičný návrh bol podľa neho iba 20 percent z toho, čo má pripravené ministerstvo.

Doposiaľ poslednú novelu zákona, ktorá však neprešla, predložil v máji poslanci NR SR Daniel Lipšic s Janou Žitňanskou. Navrhovali, aby slovenský pas získali späť tí, ktorí prijali cudzie občianstvo v štáte, v ktorom mali v tom čase „povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov“. Žiadateľ ďalej nemal mať v čase prijatia cudzieho občianstva trvalý pobyt na Slovensku. Poslanci tiež zavádzali výnimky, ktoré mali umožniť ľuďom prijať cudzie občianstvo a neprísť tým o slovenské. Na najbližšej schôdzi podľa informácií TASR sa pokúsi zákon zmeniť poslanec a kandidát na prezidenta Peter Osuský.

Súčasná právna norma je na Ústavnom súde SR. Skupina poslancov Národnej rady SR, ktorú vedie Gábor Gál, namieta, že ustanovenie zákona hovoriace o strate štátneho občianstva SR tým, že občan prijme štátne občianstvo iného štátu, je v rozpore s Ústavou SR. Hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová v decembri 2013 informovala, že verejné pojednávanie, na ktorom má súd rozhodovať o súlade zákona o občianstve s Ústavou SR, je naplánované na 22. januára 2014.

ZDROJ: TASR