O Slovensko bol na Konzulárnych slávnostiach v Lyone veľký záujem

Na lyonskom námestí Bellecour sa uskutočnil vdňoch 13.-15. septembra 2019 v poradí už 18. ročník úspešných Konzulárnych slávností. Tento rok sa vo francúzskom Lyone  prezentovalo viac ako 50 krajín, ktoré vďaka vynikajúcemu programu a krásnemu slnečnému počasiu pritiahli v priebehu troch dní okolo 32 000 návstevníkov. Na  milom podujatí malo pod záštitou veľvyslanca Slovenskej republiky v Paríži Igora Slobodníka, honorárneho konzula SR Menyherta Kocsisa, predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Jána Varšu, predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntnera a miestneho občianského združenia SlovakLyon zastúpenie aj Slovensko.

Vďaka úzkej spolupráci sa prezentoval v tomto ročníku Banskobystrický samosprávny kraj. Stánok sa tešil veľkej návštevnosti aj zásluhou rôznych gastronomických pochúťok. Spomenieme najmä legendárne buchty z Muránskej planiny, tradičné i netradičné nápoje ako sajder, smrekovica alebo dulovica. V slovenskom stánku sa v rámci konzulárnych slávnosti na pódiu predstavil aj Juraj Benčík, vynikajúci umelec, klaun a mím.

Konzulárne slávnosti boli rozdelené na dve časti. Oficiálna časť, na ktorej sa stretli delegácie veľvyslancov a konzulov z vystavujúcich krajín, bola pre verejnosť uzavretá.  Tento rok sa na významnom diplomatickom podujatí stretlo 20 veľvyslancov z celého sveta a konzulov z 50 krajín.  V úvode sa prítomným prihovoril primátor mesta Lyon Gérard Collomb. Neskôr bol každý stánok osobitne privítaný zástupcami mestského zastupiteľstva. Naša delegácia bola milo prekvapená vedomosťami, ktoré mali zástupcovia radnice o našej krásnej krajine.

Druhá časť Konzulárnych slávností bola rezervovaná najmä širokej verejnosti. V našom stánku bol o Slovensko veľky záujem. Informovali sme návštevníkov o možnostiach prepravy na Slovensko, o slovenských turistických destináciach a odpovedali sme na množstvo individuálnych otázok.

Mediálnym partnerom podujatia bolo Radio Slovakia International RTVS.

KATARÍNA CHAPUIS, Lyon

 

Na titulnej fotografii:

Oficiálne otvorenie slovenského stánku. Sprava: Ján Luntner, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Igor Slobodník,  veľvyslanec SR vo Francúzsku, Menyhert Kocsis, honorárny konzul SR, Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Konzulárna dedinka.

Prezentácia banskobystrického samosprávneho kraja.

Švárne slovenské devy v kroji z Muránskej planiny.

Privítanie delegácie mesta Lyon v slovenskom stánku.

Vystúpenie Juraja Benčíka, skvelého umelca, klauna a míma.

Tím občianskeho združenia SlovakLyon, ktorý mal na starosti organizáciu Konzulárnych slávností.

Rozhovor primátora mesta Lyon Gérarda Collomba s redaktorkou Ingrid Slaninkovou pre vysielanie Rádia Slovakia International RTVS.

 

Príspevok o konzulárnych slávnostiach v miestnom denníku Le Progrès:

https://www.leprogres.fr/rhone-69-edition-lyon-metropole/2019/09/13/fetes-consulaires-2019-la-ronde-des-couleurs-et-des-saveurs