Oslavy 30. výročia Nežnej revolúcie v Bratislave

V nedeľu 17. novembra 2019 sa v priestoroch novej budovy Slovenského národného divadla uskutočnil galavečer pri príležitosti osláv 30. výročia Nežnej revolúcie, ktorý organizoval Úrad vlády SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR. Na podujatí sa zúčastnil aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Galavečer odštartoval Symfonický orchester Slovenského rozhlasu spolu so Speváckym zborom Lúčnica, Dávidom Hartlom a tanečníkmi Slovenského divadla tanca. V programe sa predstavili aj slovenská kapela IMT Smile, speváčka Katarína Knechtová či operní speváci Pavol Bršlík a Jana Kurucová. Väčšinu vystúpení dopĺňal už spomínaný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Pri tejto príležitosti do hlavného mesta zavítali aj premiéri Českej republiky, Poľska a Maďarska, ktorých hostil predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková zhodnotila udalosti z roku 1989 nasledovne: „Minulosť nedokážeme zmeniť, ale dokážeme sa z nej poučiť, a tak vytvoriť hodnotnejšiu a slobodnejšiu budúcnosť. Udalosti z roku 1989 nám dali príležitosť, aby sme spravodlivosť, slušnosť a úctu jedného k druhému aplikovali do praxe. To je podľa mňa pravý odkaz Nežnej revolúcie."

Hudobno-tanečné vystúpenia a celý program sa niesli v duchu osláv Nežnej revolúcie, čomu nasvedčoval aj výber skladieb interpretov. Program z novej budovy Slovenského národného divadla odvysielala RTVS v priamom prenose od 20.30 h na STV 1.

ZDROJ: culture.gov.sk