Päť ročných období Viery Benkovej

K uplynulému 61. medzinárodnému veľtrhu kníh v Belehrade v Slovenskom vydavateľskom centre (SVC) vyšla najnovšia kniha našej poprednej spisovateľky a poetky Viery Benkovej. Informuje o tom portál Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov www.slovackizavod.org.rs .

Kniha pomenovaná Päť ročných období vyšla v edícii Živý prúd a je to už tretia kniha Viery Benkovej vydaná v SVC v priebehu jedného roka. Ide o autobiografickú prózu pozostávajúcu z piatich celkov, v ktorých autorka literárne spracovala určitú časť svojho života. Kniha je ilustrovaná maľbami Jaroslava Šimovica.

„Cestička pamäte svojimi niťami a spomienkami i literárne ma znovu zaviedla do môjho rodiska. Mnohí tvrdia, že si dieťa nepamätá chvíľu svojho narodenia a že jeho zážitky v detstve sú uložené kdesi hlboko v ňom. Treba iba malé mávnutie, či zvlnenie neviditeľného pohybu, aby sa navrátili. Niekedy postačí na ich oživenie vzruch mozgových závitov alebo rozhovor s inými. Vtedy sa možno i vyroja, ale nie tak, ako chce ich majiteľ, ale iba tak, ako chcú oni samotné.“

Knihu Viery Benkovej Päť ročných období predstavia na 24. ročníku knižného veľtrhu Bibliotéka v Bratislave vo štvrtok 10. novembra o 17.00h, kedy Slovenské vydavateľské centrum uvedie aj ďalšie svoje vydania.

 

Pozri aj: Knižný veľtrh Bibliotéka

 

KATARÍNA MOSNÁKOVÁ-BAGĽAŠOVÁ