Potomkovia Ondreja „Andrew“ Dudu, úspešného Slováka v USA, prezentujú jeho príbeh počas návštevy Slovenska

Na Slovensko zavíta v týchto dňoch  delegácia spoločnosti Andrew Duda & Sons Inc. zo Spojených štátov amerických so sídlom v Orlande, v štáte Florida. Delegácia pricestuje na Slovensko v pondelok 18. mája 2015. Rodina sa teší z majetku, ktorej základy vybudoval jej zakladateľ Andrej Duda z Velčíc pri Trenčíne.  Príbeh tejto rodiny predstavil dokument Torontského slovenského divadla, za podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý začiatkom roka 2015 odvysielala RTVS na programe STV 2.

„Príbeh Ondreja Dudu a jeho dedičstvo, ktoré pre svoju rodinu vytvoril, ukazuje ako vytrvalosť a viera v Boha môžu doviesť ľudí k požehnanému životu. Sme vďační, že členovia rodiny pricestovali do krajiny ich predkov, aby sa mohli priznať k svojmu slovenskému dedičstvu.  Ono poznačilo ich životný úspech", informuje náš krajan žijúci v kanadskom Toronte Dušan Tóth, tvorca dokumentu Portrét Andreja Dudu, ktorý sprevádza delegáciu počas jej pobytu na Slovensku.

V súčasnosti vedú firmu už potomkovia Ondreja „Andrew“ Dudu zo štvrtej generácie. Na ceste po Slovenku ich reprezentuje prezident a CEO spoločnosti Andrew Duda & Sons, David Duda, predsedníčka riaditeľskej rady Susan Duda Hanas, predsedníčka riaditeľskej rady rodiny Dudovcov Stacy Mello a senior viceprezident Richard Hanas. Hlavný úrad rodinnej spoločnosti podniká v oblasti poľnohospodárskej výroby a spravuje nehnuteľnosti vo viacerých štátoch Severnej Ameriky.

Delegáciu počas jej pobytu na Slovensku prijme aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Hostia – potomkovia úspešného slovenského rodáka, presadivšieho sa v USA, sa prihovoria aj študentom a doktorandom na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Následníci a pokračovatelia podnikateľského rodu Andreja Dudu navštívia Evanjelické gymnázium s vyučovacím jazykom anglickým v Tisovci a stretnú sa s predstaviteľmi Evanjelickej augsburského vyznania cirkvi na Slovensku v Adamovských Kochanovciach. Po zápise do knihy obce Velčice-Chocholná, odkiaľ predkovia pochádzajú, sa delegácia rozlúči so Slovenskom v nedeľu 24. mája 2015.

 

NAMIESTO DOSLOVU:

 

Úspešní Slováci vo svete nás môžu inšpirovať!

 

Akiste si mnohí z vás spomínate na verejnoprávnou RTVS odvysielané portréty výnimočných Slovákov na severoamerickom kontinente. V rokoch 2013-2014 vznikli takto hodnotné umelecko-publicistické dokumenty o dvoch našich krajanoch žijúcich v Kanade: Jurajovi "Yuri" Dojcovi, úspešnom a svetoznámom fotografovi, rodákovi z Humenného, ako aj podnetné sfilmované dokumentárne rozprávanie o Valeriánovi „Ady“ Stražovcovi, významnom filmovom scénografovi a televíznom režisérovi, rodákovi zo Zlatých Moraviec. Obaja svojho času emigrovali z bývalého Československa, aby svoj umelecký talent a ľudský rozmer naplno rozvinuli v cudzom svete. Ani ďaleko za hranicami svojej vlasti však slovenskí rodoľubi nezabudli na svoju domovinu, čo v oboch dokumentoch podčiarkol ich tvorca Dušan Tóth, evanjelický reverend a predseda Kanadskej základiny pre umenie a divadlo v Toronte, ktorý sa pod  obe dielka – aj vďaka finančnej podpore Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí – autorsky podpísal.

V januári 2015  RTVS sa na Dvojke rozhodla odvysielať ďalší z filmov – dokumentov, ktorý Dušan Tóth vytvoril aj s finančnou podporou Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí v sérii Portrétov úspešných Slovákov žijúcich vo svete.  Autor nás vtedy bližšie oboznámil s osobnosťou Ondreja „Andrew“ Dudu, ako aj so spoločensko-podnikateľským dosahom nášho krajana na severoamerickom kontinente.

Reverend Dušan Tóth: „Ondrej Duda patrí do galérie významných Slovákov v zahraničí.  Jeho Portrét je výraznou výpoveďou o ňom a jeho rodine, ktorá svojou súdržnosťou, usilovnosťou a vytrvalosťou dosiahla splnenie sna jej zakladateľa. História rodiny sa začína v roku 1873, keď sa vo Velčiciach pri Trenčíne Jánovi a Judite Dudovcom narodil syn Ondrej. V roku 1899 sa Ondrej oženil s Katarínou Zaťkovou a zanedlho sa im narodili štyri deti – Anna, Ján, Ondrej a Ferdinand.  Dej pokračuje v USA, kam rodina emigrovala, aby sa nakoniec usadila na Floride.  Spolu s inými Slovákmi našli kus zeme, ktorú nazvali Slavia.  Začali farmárčiť a dnes sa Dudovci považujú za najväčších pestovateľov stopkového zeleru na svete.

V tomto dokumentárnom filme sa potomkovia Ondreja Dudu delia o históriu a súčasnosť rodiny. Cieľom dokumentu je ukázať divákom, že  usilovný človek svojou húževnatou prácou a víziou do budúcnosti môže dosiahnuť neuveriteľné úspechy.  Ondrej Duda z Velčíc zostáva živý v hodnotách, ktoré zanechal pre ďalšie generácie. Je pre nás príkladom a zajedno aj výzvou v súvislostiach, čo dokáže človek vytvoriť vo svojej novej krajine a čím všetkým prispel aj k dobrej povesti jeho rodného Slovenska.“

 

Na titulnej fotografii:

Andrew Ondrej Duda, zakladateľ veľkého príbehu rodiny Dudovcov v USA.

Na snímkach vo fotogalérii:

David Duda, prezident a CEO spoločnosti Andrew Duda & Sons.

Predsedníčka riaditeľskej rady Susan Duda Hanas.

Predsedníčka riaditeľskej rady rodiny Dudovcov Stacy Mello.

Tvorca dokumentu Dušan Tóth, ktorý pokračovateľov úspešného príbehu Andreja Dudu sprevádza počas ich pobytu na Slovensku.

 

ČÍTAJTE NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE:

Dušan Tóth – Portrét: Andrew Duda. Niekoľko postrehov k TV dokumentu

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/1043/dusan-toth—portret-andrew-duda-niekolko-postrehov-k-tv-dokumentu