Praha číta po slovensky

Len pred niekoľkými dňami sa uskutočnili v mnohých mestách Slovenska, najmä však na rozličných miestach viazaných na slovo, príbehy a významy literatúry, čítania Noci literatúry 2014. Pätnásťminútové čítanie z diel slovenských i svetových autorov má za cieľ popularizovať fenomén „lúskania kníh“ v širokej verejnosti, pričom mu punc pridáva fakt, že už po šiestykrát v histórii Noci literatúry u nás, čítali úryvky populárne osobnosti: samotní literáti, poeti, herci, spoločensky známi ľudia. Aj Slováci v Prahe vkladajú tú „svoju literu“ do pestrej mozaiky zblíženia sa s knihou. Nonstop čítanie slovenských autorov, pričom už 17. ročník stále obľúbenejšej akcie,  s názvom PRAHA ČÍTA PO SLOVENSKY / PRAHA ČTE SLOVENSKY,  sa uskutoční až v dvoch 24-hodinových maratónoch: prvý 28. mája od 15.00 h do 29. mája 15.00 h, druhé nonstop čítanie je na programe v rovnakom čase od 30. do 31. mája 2014 v galérii Jazzovej sekcie – Artfórum, vo Valdštejnskej ulici č. 14 (vchod zo záhrady) v Prahe.

Akciu organizuje už tradične Jazzová sekcia a jej Rádio Hortus, spoluusporiadateľom sa stala Obec Slovákov v Českej republike. Na čítaní po slovensky v Prahe sa podieľajú aj ďalšie slovenské spolky, záštitu nad podujatím prevzal veľvyslanec Slovenskej republiky v Prahe Peter Weiss. Jeho Excelencia bude čítať ako prvá, v publiku nebudú chýbať predstavitelia Obce Slovákov v ČR Jaromír Slušný a Peter Lipták, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský, zástupcovia ďalších slovenských spolkov a krajanských inštitúcií v Prahe a v Českej republike, slovenské osobnosti kultúry žijúce v Prahe – napríklad galerista Miro Smolák, ako aj ďalší, Slovákom žijúcim v ČR, známi ľudia. Do spektra čítajúcich z diela svojho obľúbeného autora či knižného titulu vstúpi v Prahe počas prvého "polčasu“ nonstop čítania PRAHA ČÍTA PO SLOVENSKY aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Cieľom podujatia v jeho 17. ročníku, ako informujú organizátori, je predstaviť literatúru Slovenskej republiky a zvukomalebnosť krásnej slovenskej reči. Čitatelia sa striedajú po pätnástich minútach, čítajú ukážku z prinesenej knihy. Pri mikrofóne sa striedajú formou maratónu, a to 24 hodín, vo dne aj v noci.

Čítanie je prenášané zvukom aj obrazom cez internet. Uvidia a vypočujú si ho preto aj poslucháči v iných časových pásmach. Medzi tých, ktorí budú čítať, sa môžete zaradiť aj vy! Prihláste sa na stránkach www.radiohortus.cz v sekcii Nonstop čtení. V časovom rozvrhu (dostanete sa k nemu aj cez odkaz na stránke) si vyberte voľný termín a zarezervujte si ho e-mailom na adrese: radiohortus@post.cz . Organizátori podujatia sa tešia na stretnutie s vami!

Do čítania v Prahe, priatelia!