Predseda ÚSŽZ na oslavách 100. výročia podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine

Celoslovenské oslavy 100. výročia podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine sa konajú v utorok 30. októbra 2018 pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD). S príhovormi vystúpia najvyšší predstavitelia Slovenskej a Českej republiky – prezidenti, predsedovia parlamentov a premiéri. Informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR. Na oslavách v Martine sa zúčastňuje aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Program osláv sa začne o 11.00 h pietnym aktom kladenia vencov pred historickou budovou bývalej banky Tatra, na ktorej je umiestnená pamätná tabuľa. V tejto budove bola presne pred 100 rokmi – 30. októbra 1918 – prijatá Deklarácia slovenského národa.

Slávnostný program na Divadelnom námestí v Martine sa začne od 12.00 h spoločným preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a Armády ČR. Súčasťou programu je aj vypálenie delostreleckých sálv a prezentácia statických ukážok techniky pozemných síl a zbierkových predmetov Vojenského historického ústavu.

Prijatím Deklarácie slovenského národa sa predstavitelia národnopolitického života Slovákov prihlásili k novovzniknutému Československu a právu národov na sebaurčenie. Viac ako 200 predstaviteľov verejného života podpísalo toto prehlásenie v Turčianskom sv. Martine 30. októbra 1918, dva dni po vyhlásení spoločného štátu Čechov a Slovákov v Prahe.

ZDROJ: TASR