Prezident SR Ivan Gašparovič zavítal v Zürichu medzi krajanov

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič počas historickej prvej návštevy hlavy štátu samostatného Slovenska vo Švajčiarsku zavítal v nedeľu 9. septembra medzi Slovákov žijúcich v tejto krajine.

V úprimnej a srdečnej atmosfére sa I. Gašparovič v prítomnosti ministra zahraničných vecí SR M. Lajčáka a ministra hospodárstva SR T. Malatinského zvítal s našimi krajanmi v Kongresovej hale (Kongresshaus) v Zürichu. Vo svojom príhovore, ako cituje oficiálna webová stránka prezidenta SR, I. Gašparovič okrem iného povedal: „Moja cesta je akýmsi symbolom, keďže prichádzam do Švajčiarska v období blížiaceho sa 20. výročia vzniku Slovenskej republiky. Veľmi rád konštatujem, že naše vzťahy so Švajčiarskom sú veľmi dobré. Chceme hovoriť o lepšom obchode, o lepšej spolupráci v oblasti vzdelávania vedy aj kultúry.“ Ako prezident SR dodal, "vyše deväť tisíc  Slovákov, žijúcich v súčasnosti vo Švajčiarsku, sú disciplinovanými a lojálnymi občanmi tejto krajiny. Vaša emocionálna väzba aj na Slovensko nás pochopiteľne veľmi teší. Dnešnú krajanskú komunitu vo Švajčiarsku považujeme za užitočný most spolupráce medzi ich súčasnou vlasťou a krajinou pôvodných predkov."

Hlava štátu pri tejto príležitosti odovzdala vysoké štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy In memoriam bývalému spolkovému prezidentovi Švajčiarska Willymu Spühlerovi, ktorý sa v roku 1968 výrazne zaslúžil o pomoc vtedajším utečencom z bývalého Československa. Vyznamenanie z rúk prezidenta SR si prevzala jeho dcéra.

Združenie Slovákov vo Švajčiarsku, ktoré prostredníctvom svojej predsedníčky Moniky Švajlenovej avizovalo stretnutie krajanov s prezidentom SR počas jej pracovnej návštevy na pôde Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, si dovoľuje upriamiť pozornosť návštevníkov webu ÚSŽZ na fotografie zo stretnutia Ivana Gašparoviča s krajanmi v Zürichu na webovej stránke www.zdruzenie.ch .