Priateľstvo a spolupráca na linke Pilíš – Slovenský raj

Členovia Slovenskej samosprávy v Mlynkoch (Pilisszentkereszt v Maďarsku) navštívili obec Mlynky na Slovensku. Vedeli ste, že existujú dve obce Mlynky? Jedna je v Slovenskom raji a druhá v Slovákmi obývanom Pilíši neďaleko Budapešti. Členovia Slovenskej samosprávy v Mlynkoch na pozvanie tamojšieho obecného zastupiteľstva v dňoch 15. a 16. apríla 2013 navštívili Mlynky na Slovensku.

Obe obce Mlynky chcú nadviazať cezhraničnú spoluprácu. Okrem rozvíjania tradičných foriem vzájomnej spolupráce a priateľstva spoločnými silami chcú viac rozbehnúť cestovný ruch. Podpilíšskym školákom, ako aj ďalším obyvateľom rovnomennej obce, hostitelia v Slovenskom raji ponúkajú obrovské zľavy a výhody, Pilíšania zase môžu pomôcť prilákať do rajských Mlynkov turistov z Maďarska, resp. pomôcť svojim „tiež-Mlynčanom“ spoznávať Maďarsko.

Na stretnutí Mlynčanov s Mlynčanmi (prvom svojho druhu) nechýbali ani tradičné slovenské halušky či borovička. Slovenskí poslanci spod Pilíša si v Slovenskom raji vychutnali aj adrenalínovú jazdu ratrakom a na skútri. Očarilo ich množstvo snehu, veľké zjazdovky, no kochali sa aj krásnymi výhľadmi na Vysoké Tatry, či Kráľovu Hoľu.

Vydarenú návštevu Pilíšanov rajskí Mlynčania opätujú už čoskoro, 26. mája 2013 sa totiž zúčastnia V. Pešej túry Pilíšanov – výstupu na vrchol (pre nich nie príliš vysokého) Pilíša pod názvom „Spoločnými chodníkmi v znamení prehlbovania priateľstva“.

Text a foto: www.oslovma.hu