Projekt Moje povstanie.sk predstavil Václav Mika spolu s tvorcami

Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, programový riaditeľ Tibor Búza, režisér Jonáš Karásek, producent Martin Marko a jeden z hlavných protagonistov filmu Moje povstanie.sk Tomi Kid Kovács v pondelok 25. augusta 2014 médiám a verejnosti počas slávnostnej predpremiéry predstavili jedinečný projekt Moje povstanie.sk. Súčasťou predpremiéry bolo taktiež informovanie o programovej štruktúre, ktorú RTVS pripravuje pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania.

MOJE POVSTANIE.SK je multimediálny projekt realizovaný pre mladých ľudí v súvislosti so 70. výročím SNP s cieľom predstaviť im túto udalosť prostredníctvom príbehov individuálneho hrdinstva obyčajných ľudí. Základom projektu je séria 6-tich krátkych filmov produkovaná v spolupráci s RTVS, kde hlavných hrdinov príbehov stvárňujú známe osobnosti a hrdinovia dnešnej doby – Dominika Cibulková, Celeste Buckingham, Tomi Kid Kovács, Lukáš Latinák, Majk Spirit, Miro Šatan.

V roku 2014 si pripomíname 70. výročie SNP. Slovenské národné povstanie môžeme právom považovať za najvýznamnejšiu udalosť v novodobých dejinách Slovenska. Udalosť, na ktorú môžeme byt právom hrdí.

„Slovenské národné povstanie je najväčší a najdôstojnejší čin v našich krátko-dlhých dejinách. Bolo smelé, chaotické, očistné, kruté a dôležité. Také povstanie tvorí dôstojné dejiny, za aké si nás potom vo svete vážia.“ (Pálenica Borisa Filana, 22.3.14).

Po roku 1989 záujem o SNP poklesol čo sa prejavilo nielen v školách, učebných osnovách, ale aj v mediálnej prezentácii tejto udalosti. V roku 2014 sú Povstaniu venované dve strany v učebnici dejepisu pre 9. ročník a jedna vyučovacia hodina. Mladých história vôbec nezaujíma a o téme SNP nevedia takmer nič. Preto nemôže u nich vzniknúť k Povstaniu žiadna emocionálna väzba.

Poznanie hrdinských míľnikov vlastnej histórie považujeme za dôležité. Keď si nebudeme vážiť sami seba, nebude si nás vážiť nikto vo svete. Cieľom projektu Moje povstanie.sk je vytvoriť podmienky, aby nastupujúca generácia mohla začať cítiť hrdosť na naše dejiny.

Séria šiestich krátkych filmov, ktoré odvysielame v premiére v sobotu 30. augusta na Jednotke, je o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktoré stvárnia súčasné neobyčajné osobnosti produkovaná v spolupráci s RTVS.  Hlavné postavy v príbehoch stvárňujú hrdinovia súčasnosti – športovci, speváci a herci, ktorých si vybrali mladí ľudia sami. Sú to ich inšpirujúce vzory so schopnosťou zaujať a preniesť na nich neobyčajnú silu príbehov zo SNP. Scenáre príbehov sú voľne inšpirované skutočným príbehmi individuálnych hrdinstiev obyčajných ľudí, ktorí v Slovenskom národnom povstaní svojim konaním jednoznačne vyjadrili svoj postoj a nebáli sa riskovať aj svoj život.

Osobnosti a ich príbehy:

MAJK SPIRIT ako Milan
mal v čase SNP dvadsaťjeden rokov. Pred i počas Povstania boli jeho veľkou vášňou divadlo a poézia.

CELESTE BUCKINGHAM ako Mária
mala v čase SNP dvadsaťtri rokov. Bola učiteľkou. Keďže ovládala štyri cudzie jazyky pôsobila počas SNP v odboji ako prekladateľka.

TOMI KID ako Pavel
mal v čase SNP dvadsaťdva rokov. Pôsobil ako spojka v partizánskom oddiele Hurban.

DOMINIKA CIBULKOVÁ ako Marta
mala v čase SNP dvadsaťštyri rokov. Pred druhou svetovou vojnou, na sklonku ktorej sa na slovenskom území rozpútalo Povstanie, pracovala ako kuchárka. Nosila partizánom potraviny a hlásila presuny vojakov.

LUKÁŠ LATINÁK ako Ján
mal v čase SNP štyridsať rokov a pôsobil ako evanjelický kňaz. Po ťažkom zranení nohy, kvôli ktorému do konca života kríval, pochopil, že zmyslom jeho cesty nie je bojovať, ale organizovať.

MIRO ŠATAN ako Zoltán
mal v čase SNP tridsaťdeväť rokov. Pôsobil v Spišskej Novej Vsi ako súkromný lekár a po vypuknutí SNP sa pripojil k partizánskemu oddielu, kde sa ujal pozície hlavného ošetrovateľa ranených partizánov.

Tvorcovia filmu MOJE POVSTANIE.SK
Režisérom filmu je Jonáš Karásek, ktorý režíroval aj úspešný slovenský film Kandidát. Ďalej sa na tvorbe filmu Moje povstanie podieľali ako spolurežisér Marika Beňadik Majorová, scenárista Peter Balko, kameramani Tomáš Juríček, Lukáš Teren, Juraj Chlpík, strih Matej Beneš, námet Martin Marko, autorom hudby je Matúš Široký. Producentom filmu je RTVS spolu so Šebitk.tv a MW Promotion. Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu.

Ďalšie informácie o projekte Moje povstanie.sk nájdete na:

Mojepovstanie.sk
www.facebook.com/mojepovstanie.sk
 

Po sobotnej premiére si všetky epizódy Moje povstanie.sk môžete pozrieť aj na www.youtube.com/rtvsofficial

Producenti filmu MOJE POVSTANIE.SK: RTVS, MWPROMOTION, Sebik.tv

MOJE POVSTANIE.SK vzniklo s podporou Audiovizuálneho fondu.

PROGRAMOVÁ ŠTRUKTÚRA RTVS POČAS 70. VÝROČIA SNP

JEDNOTKA

Krok do tmy (premiéra nového filmu Miloslava Luthera) 29. augusta o 20:20

Filmová klasika
Prerušená pieseň (29. 8. o 15:10)
Kapitán Dabač (29. 8. o 17:20)
Deň, ktorý neumrie (30. 8. 17:30)
Vlčie diery (31. 8. o 17:30)

Priame prenosy z významných podujatí
Centrálne oslavy 70. výročia SNP v Banskej Bystrici (piatok 29. 8. o 10:55)
Medzinárodné letecké dni SIAF 2014 (nedeľa 31. 8. o 14:00; spoločne s Rádiom Slovensko)

DVOJKA

Séria dokumentov (sobota 30. 8.)
SNP 1944
Odchádzanie
Posledná misia (premiéra)
Príbehy z Kališťa (premiéra)

Filmy
Zvony pre bosých (streda 27. 8. o 21:35)
Tvár v rose (štvrtok 28. 8. o 21:00)
V hodine dvanástej (piatok 29. 8. o 22:05)
Demeterovci (sobota 30. 8. o 21:00)
Pieseň o sivom holubovi (nedeľa 31. 8. o 11:20)
Rozhovor s nepriateľom (nedeľa 31. 8. o 21:35)

Povstanie.Slovensko 1939-1945 – Od Hitlera po Stalina premiéra dokumentu Vladimíra Štrica

  • 2. septembra o 21:30
  • Ide o dokument, ktorého scenár vychádza z knihy Martina Lacka (kontroverzného historika, ktorý spochybňuje význam SNP a najmä partizánskeho odboja)
  • Práve preto sme zaradili bezprostredne po dokumente diskusiu Večera s Havranom s podtitulom Komu patrí Povstanie?
  • Účastníkmi diskusie budú Martin Lacko a historik a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

 

Od 25. 8. do 31. 8. denne o 19:50

Osobnosti z Banskej Bystrice Ján Koleník, Marek Hamšík, Nasťa Kuzminová, Richard Gonda, Andrej Baran, Terka Kružliaková a Vlado Moravčík v siedmich medailónoch porozprávajú o svojom vzťahu k SNP. Rozhovory sme nakrúcali v areáli Múzea SNP s využitím muzeálnych exponátov súvisiacich s profesiou osobností.

Povstalecká noc v archíve s moderátorom diskusií o SNP Tomášom Slezákom a dlhoročným archivárom RTVS Milanom Antoničom s filmami a dokumentmi o SNP (od piatka 29.8. počas celej noci).

Zavŕšenie diskusií SNP – neznáma história (streda 27. 8. o 20:05).

Vlčia stráž
Mladí hudobníci a umelci (Martin Harich, Tomáš Bezdeda, The Pastels a ďalší), prezentujú povstaleckú poéziu v piesňach. Moderuje Ján Koleník – priamy prenos z Banskej Bystrice (piatok 29. 8. o 21:00).

RÁDIO SLOVENSKO

Povstanie ako znovuzrodenie národa alebo kapitolky z dejín SNP (vždy v nedeľu o 19:05) – séria rozhovorov s historikmi z Múzea SNP, Historického ústavu SAV, Vojenského historického ústavu, Ústavu pamäti národa, literárnymi vedcami a kunsthistorikmi.

RÁDIO REGINA

Umelecké dokumentárne pásmo SPOMÍNAJÚ A NEZABÚDAJÚ – autentické príbehy obyčajných ľudí, ktorí počas SNP pomáhali priamo v bojoch, ale aj ukrývaním ranených vojakov, partizánov a rasovo prenasledovaných.

 

ZDROJ: RTVS