Radio Slovakia International slávi 20 rokov vysielania pre krajanov

Radio Slovakia International je unikátna rozhlasová stanica, ktorá informuje  zahraničie o aktuálnom dianí v Slovenskej republike, prezentuje informácie z oblasti cestovného ruchu a tiež z regiónov Slovenska, propaguje kultúru vrátane kultúry národnostných menšín a etnických skupín Slovenskej republiky, upevňuje väzby medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí  a Slovenskou republikou. V piatok 4. januára 2013 si Radio Slovakia International, rozhlasová stanica, ktorá v rámci svojej programovej dramaturgie rozvíja obojstranne prospešnú spoluprácu aj s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, pripomína 20. výročie svojho vzniku. Súčasťou jubilea je aj vysielanie krajanskej redakcie RSI počas tohto významného sviatočného dňa.

Krajanská redakcia zahraničného vysielania vznikla len štyri dni po vyhlásení samostatnej republiky. Jej prvými hosťami v štúdiu boli Slováci z austrálskeho Melbourne, ktorí prišli v tom čase do Bratislavy osláviť  vznik samostatnej Slovenskej republiky. Odvtedy  RSI už 20 rokov spája svet so Slovenskom a jeho dianím a pomáha poslucháčom z rôznych štátov objavovať  miesta, ktoré sa oplatí  navštíviť. A napokon, niektorí vďaka tomuto vysielaniu tak aj robia.
 


Krajanská redakcia RSI spája slovenský svet


Mnohí Slováci žijúci v zahraničí, ako aj desaťtisícky ďalších krajanov niekoľkých generácií a pôvodom Slováci oceňujú, koľko nového a zaujímavého sa o svojej rodnej krajine neustále môžu ešte dozvedieť.  O to sa stará predovšetkým Krajanská redakcia RSI, ktorá vyhľadáva zaujímavé miesta a typy. Úlohou zahraničného vysielania Rozhlasu a televízie Slovenska je spájať Slovákov v zahraničí. Odmenou za toto úsilie redaktorov sú mnohé listy a dnes už viac e-maily z najrôznejších kútov sveta, v ktorých krajania oceňujú, že RSI im pomáha zachovávať jazyk a udržiava ich na pulze aktuálneho Slovenska. Skúste sa presvedčiť.
 
Radio Slovakia International môžete počúvať:

http://www.rozhlas.sk/radio-international-sk

Písať do redakcie RSI môžete:

E–mail: rsi_slovak@slovakradio.sk

RSI nájdete aj na:

www.twitter.com/rsi_slovak

http://www.facebook.com/pages/RSI-Vysielanie-pre-krajanov
 

 
Vysielanie krajanskej redakcie RSI v deň „20“


Čo si v piatok 4. januára 2013 môžu v relácii pripravovanej redaktormi Krajanskej redakcie RSI  poslucháči okrem iného vypočuť:

– tvorcom krajanského vysielania zablahoželá prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ako aj predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík,

– generálny riaditeľ RTVS Václav Mika prezradí, aké zmeny čakajú poslucháčov v najbližšom období,

– na počúvanie prvej relácie, ktorá zaznela v éteri 4. januára 1993, bude spomínať Igor Svoboda z Kostariky, inak aj autor prvého poslucháčskeho ohlasu, ktorý bol do redakcie doručený. O svojom prvenstve vlastní pán Svoboda aj potvrdenie…

Do príjemného počúvania, poslucháči a priaznivci Radia Slovakia International!
 

Na snímke vo fotogalérii:

Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, počas jedného z rozhovorov pre Radio Slovakia International s Ingrid Slaninkovou, redaktorkou krajanského vysielania RSI.